Dolní Bezděkov

Na opravdu netradičním místě volí lidé 
v Dolním Bezděkově, který připadá pod nedaleké Bratronice. Volební místnost je zde v kapličce Panny Marie.

„Ta je v současné době rekonstruována, ale stavební práce volby nenaruší,“ řekla Kladenskému deníku starostka Bratronic a Dolního Bezděkova Miloslava Knížetová.

O volební komisaře je 
podle jejích slov dobře postaráno. „Mají tam topení a fukary, aby nám nezmrzli. Navíc je zásobujeme z Bratronic jídlem.

Včera dostali ke kávě větrníky z bratronického penzionu, obložené talíře a k večeři šťouchané brambory s vepřovou panenkou. Také dnes pro ně máme připravený oběd,“ dodala starostka Knížetová.

Otruby


Ani na volebním místě 
v Otrubech u Slaného, jímž je buňka zapůjčená slánskou společností provozující sanitárními systémy, nebude volební komisi zima a hladovět rovněž nebude.

“Mobilní buňka je téměř se vším komfortem. Nechybí topení, elektřina, ani mobilní telefon. Komise má k dispozici dále rychlovarnou konvici, hrnečky a kanystry 
s vodou.

Rozvod vody na tak krátkou dobu zde pochopitelně není. Volební komisaři mají v Otrubech kromě buňky, ve které sídlí, od slánské firmy dodanou také mobilní toaletu,” říká uvolněný člen rady města Slaného Pavel Bartoníček, který je zároveň obyvatelem Otrub. Ne vždy se komisi ale takhle dobře zasedalo.

“Kdysi se improvizovaně volilo u někoho doma v bytovkách, potom se volby přesunuly do jedné sklepní místnosti tamtéž, ale členové komise si stěžovali, že jim je zima, takže se před několika lety přistoupilo 
k řešení s buňkou, které je ideální,” doplnil Bartoníček.

Trpoměchy


V místní části Slaného, 
v Trpoměchách, které kdysi byly samostatnou vesnicí, stále ještě zůstávají u modelu, že volí v domácnosti. Pro tyto účely je vyhrazený jeden pokoj v domě rodiny Protivových.

Václav Protiva zde zastává roky funkci spojovacího článku mezi místní částí a Slaným. Pro své sousedy je prakticky stále jakýmsi starostou, na kterého se v případě potřeby obracejí se svými problémy a požadavky. 


Ztráta soukromí na dva dny je pro aktivního seniora samozřejmostí pro blaho veřejnosti ještě od dob, kdy starostou ve vesnici skutečně býval.

Stejně jako v Otrubech a Trpoměchách, budou i v dalších místních částech Slaného i okrscích přímo ve městě mít všichni komisaři tradičně jednotný pokrm.

"Letošní jídlo dodali bratři Petr a Daniel Jünglingové z Městského centra Grand. V pátek si členové komise pochutnali na hovězím guláši a v sobotu mají řízek a šťouchané brambory. Řízek je opravdu velký, kluci vaří dobře, lidé si jejich jídlo chválí," řekla Petra Budilová, vedoucí oddělení správních činností Městského úřadu ve Slaném.

Srby

Zajímavost objevil Kladenský deník také v Srbech u Tuchlovic. Museli zde posílit volební komisi.

„Počet obyvatel vzrostl na více než tři sta, takže v budově bývalého obecního úřadu už voliče nevítají čtyři, ale šest volebních komisařů," řekl starosta Tuchlovic Jaroslav Pošta.

Šestičlennou komisi v Pavlově, která na voliče čeká v obecním úřadu, tvoří pět žen a muž, který je synem jedné z nich. „Co se týká stravování, jídlo jim přinesou manželé a tudíž i otec zmíněného komisaře," prozradil starosta Pavlova Josef Kozel.

Stochov

Jak řekl Roman Klusák, tajemník Městského úřadu ve Stochově, kde žije pět a půl tisíce obyvatel, společné jídlo komisařům k volbám nedodávají. "Každý člen komise dostane finanční částku na stravné a jídlo si zajišťují jednotlivci sami. Někdo si přinese svůj pokrm z domova, jiný zajde do restaurace na oběd. Vaří se ale pouze v jediné, a to na Slovance.

Tam i letos lidé volí v Masarykově prezidentském salonku na nádraží. Volby máme dále v Čelechovicích v multifunkčním centru. Stejně jako v předchozích letech volíme ve Stochově na faře, která se je nyní přestavována na muzeum.

Volební komise zasedá tradičně rovněž ve foyeru městského kina a také ve výstavní síni kulturního domu. Dvě volební místnosti jsou pro voliče připraveny ve třídách základní školy," dodal Roman Klusák.

Koleč

V Kolči mají oproti městům jediný volební okrsek, a to přímo ve školní tělocvičně. Starostky Lenky Skolilové jsme se proto zeptali, proč komise nesedí standardně ve školních třídách, jako je tomu jinde. "Důvod je prostý. Tělocvičnu máme v přízemí a naši obyvatelé, kteří už hůře chodí, nemusejí překonávat žádné schody.

V tělocvičně se volí už spoustu let. Všichni by měli být i tentokrát spokojeni. Aby nikdo nemusel od voleb odcházet domů na jídlo či si ho nosit s sebou, zajišťujeme ho komisařům z nedaleké blevické hospůdky," řekla starostka.

V pátek si členové komise objednali v Blevicích jídlo podle jídelního lístku a každému ho dovezli až na místo. V sobotu je oběd jednotný. Postará se o něj provozovatel kolečského řeznictví. Komise dostane smažený řízek a k tomu bramborový salát.