„Dříve jsme ji měli v prostorách obecního úřadu, ovšem voliči tam museli chodit po schodech. Abychom vyhověli starším lidem, rozhodli jsme se ji přesunout právě do tělocvičny zdejší školy, která je po rekonstrukci," uvedla starostka Lenka Skolilová.

Podobné důvody vedly i vedení Lidic, aby pro volební komisi vybralo vestibul obecního úřadu. Lidé tak nemusí k urně ve vyšších patrech do schodů. Z někdejšího rozhodnutí se stala už tradice. Místo se navíc nachází v centru obce, čili voliči to mají blízko.

Urnu na velmi zajímavém místě najdou voliči také v Dolním Bezděkově, který spadá pod Bratronice. Místní zde své hlasy do urny vhazují v kapličce. „Jedná se o historickou budovu, která je jediným veřejným objektem v Dolním Bezděkově. Pro volby je to tradiční místnost. Máme registrováno zhruba sedmdesát voličů," řekl Kladenskému deníku místostarosta Bratronic Radoslav Müller.

Ve Pcherách mají dva volební okrsky. První komise bude na voliče čekat v obecním úřadu. Druhou lidé naleznou v Lípové ulici v části obec Pchery-Theodor, a to v bývalé zasedací místnosti.
„Děláme to tak každé volby, jelikož v této části obce jinou vhodnou místnost nemáme. Kromě voleb se objekt používá k různým schůzím nebo pokud zdejší potřebují něco projednat s vedením obce," vysvětlil starosta František Dufek.

Tradičně netradičně budou volit také Stochovští. Jelikož mají už několik let v rekonstrukci budovu staré školy, musejí i tentokrát vzít zavděk prostorem na faře, kterou jinak užívají věřící či město k vánočním koncertům.

„Je to sice příjemný prostor, ale stejně jako ostatní lidé budu ráda, když opravy staré školy dokončíme co nejdříve a použijeme pro účely voleb jednu místnost v přízemí. Tyto prostory budou v dohlednu sloužit jako stochovské muzeum se zaměřením na legendu svatého Václava," popsala starostka Stochova Stanislava Fišerová.

Podle jejích slov je další kuriozitou na území města i prezidentský salonek. Ten používají Stochovští v místní části na Slovance. „Lidé tam zkrátka volí na nádraží. K dispozici jim je jim salonek prvního československého prezidenta T.G. Masaryka," doplnila starostka Fišerová.

Ovšem o zajímavosti s volební tematikou není nouze ani v Kladně. Zde je sedmapadesát volebních okrsku. Většinu z nich voliči naleznou v základních, středních i vysokých školách, ale také v zázemí TJ Kablo Kladno nebo sokolovně v Kladně-Dříni. Dalším místem je také penzion pro seniory ve Švermově.

V Domově pod lipami, kde žijí důchodci, volí dnes tradičně lidé také ve Smečně stejně jako ve Slaném. Kam si lidé nedojdou po svých, dochází za nimi i k lůžku volební komise s urnou. Toho využije letos poprvé i stoletá Štěpánka Bieliková z Kladna. Přestože ještě minulé volby absolvovala po svých v kročehlavské základce, tentokrát se bude muset spokojit s prostředím Domova důchodců v ulici Františka Kloze v Kladně. Její zdravotní stav je sice stále dobrý, ale kvůli nemoci o třicet roků mladšího synovce, jenž se o ni staral, musí nyní využít služeb tohoto zařízení.