„Problém s paní majitelkou se vleče už asi tři roky. Poté, co si načerno postavila stáje, došla situace až tak daleko, že bylo nařízeno jejich odstranění. Společně se stájemi byl před zhruba dvěma lety odstraněn také pevný ohradník, který nahradil elektrický. A tak se začaly úniky koní objevovat čím dál tím častěji,“ vysvětluje žilinský starosta Václav Hamouz.

Obec se snaží neúnosnou situaci řešit, avšak sama na majitelku koní nemá téměř žádné páky. V poslední době se případy stále množí. „Elektrický ohradník koně lehce překonají. Dnes už si zvykli, že kopnou do sloupku a jdou. Pravidelně jsme volně pobíhající koně hlásili na policii i na kladenský magistrát. Jednou dokonce policie koně honila po areálu mateřské školy. Z magistrátu zatím dostala paní majitelka dvoutisícovou pokutu. Myslím si, že ji ale dodnes nezaplatila. Dle mých informací nejspíš majitelce nyní hrozí čtyřiceti tisícová pokuta. Předpokládám ale, že ani ta nebude zaplacena,“ říká Václav Hamouz.

Všechny případy obec podrobně mapuje. „Opět jsme koncem listopadu poslali na kladenský magistrát výpis podobných událostí včetně fotodokumentace. Vše se ale vleče pořád stejným způsobem. Myslím si, že situace musí skončit buď tím, že se někomu něco stane, nebo vše nabyde takových rozměrů, že magistrát předá celou věc exekutorovi,“ dodal Václav Hamouz.

Kromě občanů, kteří si ztěžují přímo na obecní úřad, čeří problematika vody také na sociálních sítích, kde obec na volně pobíhající koně upozorňuje. „Je velmi nepříjemné potkávat koně na procházkách s kočárkem. Jsem ráda, že to obec řeší všemi způsoby,“ napsala například jedna z uživatelek. „Nejsem žilinská a čest potkat koně na silnici jsem měla taky. Nic příjemného ve tmě, když máte navíc v autě dítě,“ reaguje další.

Sehnat vyjádření majitelky koní se Kladenskému deníku nepodařilo.