Jak potvrdila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková, mezi nejžádanější a nejhledanější profese patří na Kladensku dlouhodobě pracovníci strojírenských oborů soustružníci, obráběči, kovodělníci a strojní technici, dále pak svářeči, elektrikáři, operátoři call center, řidiči nákladních a speciálních automobilů, strážní, dále pak skladníci a pracovníci logistiky, překladišť a velkých skladových center, rovněž také ostraha těchto objektů.

„Kromě dlouhodobého požadavku na kvalifikované zámečníky a obráběče pracující na CNC strojích počítačem řízených, se objevuje stále častěji požadavek na řidiče nákladních vozů a kamionové dopravy,“ potvrzuje Beránková.

Podle posledních statistik si Kladensko vede s možností pracovního uplatnění poměrně dobře. Horší je to někdy s odpovídajícím vzděláním žadatelů a jejich skutečným zájmem nechat se zaměstnat. Kdo pracovat chce, práci najde. I lidé se základním vzděláním. Například za volantem se takoví zájemci velmi dobře uplatní, pokud mají řidičák a profesní osvědčení.

Pracovníky neustále shánějí firmy z Kladna i okolí. Zaměstnavatelé jako Mitsubishi Slaný, F.X. Meiller Slaný, Linet Slaný, Amazon v Dobrovízi, Pekárny La Lorraine, Poldi nebo Lego v Kladně.

Co se týká společnosti Lego v Kladně, ta dokonce výrobu rozšiřuje. Za poslední dobu bylo vytvořeno kolem pěti set nových pracovních míst. Společnost navíc dostane od ministerstva průmyslu podporu ve výši bezmála padesáti milionů korun,“ potvrzuje mluvčí společnosti Markéta Vaňková.

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková dále připomíná, že v současné době jsou v plném proudu hlavně sezónní páce ve všech odvětvích průmyslu a službách.

„Nejvíce se zvýšila poptávka po sezónních pracovnících ve stavebnictví, spotřebitelském průmyslu a ve službách. Nadále nacházejí dobré uplatnění zájemci o práce v zahradnictví, zemědělství, při sběru a sklizni plodů,“ říká mluvčí.

To potvrzují například sadaři a ovocnáři hlavně kolem Slaného, kde pravidelně brigádničí i celé party na třešních, meruňkách a na podzim při sklizni jablek. „Na sezónu k nám dojíždějí do sadů zejména Bulhaři a Rumuni, jelikož mají snadné vyřízení pracovního povolení. U nás v sadech jich přes agenturu zaměstnáváme kolem třiceti. Mohu ale říci, že jejich pracovní morálka není kdovíjaká. Tihle jižané zkrátka moc pracovat nechtějí. Je potřeba na ně hodně dohlížet. Stěžovala si mi kolegyně z Jahodárny ve Vraňanech, že jeden jí dokonce hrozil mačetou, když mu něco vytkla,“ řekl ovocnář Jiří Hubáček ze Slaného, který předal firmu dětem a užívá si zaslouženého odpočinku. Podle svých slov lituje toho, že na brigády už nedojíždějí Ukrajinci, jako tomu bývalo, kteří patří mezi nejpracovitější. Hodně opadl zájem i ze strany Slováků. Ti ale hodně vypomáhají i nadále na chmelu. Češi prakticky o brigádu v zemědělství podle Hubáčka téměř nestojí.

Kromě brigád v zemědělství a sadařství je zájem o výpomoc v pohostinstvích, rekreačních zařízeních, nebo sportovních střediscích.

Co se týká celkové nezaměstnanosti na Kladensku, ze statistik vyplývá, že ještě koncem května tu na úřadu práce evidovali 5895 lidí, přičemž evidenci ukončilo 767 lidí a nově se jich na úřadu práce zaregistrovalo 602. Volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé ke konci tohoto sledovaného období celkem 1473.