„Podnikavé lánské ženy chtěly prezentovat vánoční dekorace a výrobky, jenž doma vytvořily. Tak vznikl Voňavý advent. Vždy se snažíme, aby v sokolovně byly nabízeny skutečně věci spojené s Vánocemi. Letos máme rekordní účast," uvedla za kulturní komisi Lán Eva Havelková.

Pro malé návštěvníky pořadatelé připravili řadu zábavních dílniček. Děti si tak mohly zkusit ozdobit perníčky, vyrobit vánoční svícen nebo přáníčko, či si zkusit poskládat origami. „Součástí akce je také vyhlášení výsledků turnaje v petanque Lánská koule. Další oblíbenou soutěží je Zlatý šafrán. Ten letos získá nejlepší vánočka, kterou vybere odborná porota složená ze zdejších mlsných mužů," dodala Eva Havelková.

Zlatý šafrán se uděluje od roku 2007 a letos poprvé bude zaměřený na vánočky. Dříve soutěžilo cukroví. Ovšem to bylo obtížné hodnotit, jelikož někdo přinesl více druhů, jiný zase méně, ale složitějších.
„U vánočky je to jasné. Kritéria jsou vzhled, vůně a chuť. Vše obodujeme. Součtem bodů získáme vítěze," řekl Kladenskému deníku předseda poroty Petr Trtílek z kulturní komise.

Na stole poroty se ovšem nesešly jen vánočky, ale také velký tác cukroví. „Iveta Dorňáková z Kladna přinesla jako v předcházejících letech cukroví. Jelikož je opravdu vynikající, rozhodli jsme se jí udělit cenu poroty," okomentoval předseda.

O Zlatý šafrán bojovalo celkem šest vánoček. Porotci nevěděli čí jaká dobrota je. Své body přidělovali pouze k číslům. Vítězka získala pěkný pohár. Její jméno bylo navíc i s tokem zapsáno na podstavec Zlatého šafránu, který je po celý rok vystaven na lánském obecním úřadu.

Po vyhlášení výsledků si na své přišly opět děti, jelikož začala loutková pohádka Bramborové království.

Zlatý šafrán získala sladká dobrota Ivany Hoškové z Lán

Mezi šesti vánočkami bojujícími o Zlatý šafrán byla také sladká pochoutka Aleny Hořejší z Lán. Ta se do soutěže letos přihlásila poprvé a právě proto, že tento ročník byl vánočkám určený.
„Když hodnotili cukroví, neměla jsem ještě napečeno," usmála se Alena Hořejší.

Vánočky peče každý rok pro celou rodinu. Má klasický recept z kuchařky. „Večer jsem si zadělala těsta a ráno jsem ji upekla. Je s rozinkami a mandlemi. Zaplétat vánočku mě naučila babička. Moc šancí si nedávám," uzavřela paní Alena.

Kdo by si myslel, že Zlatý šafrán je čistě dámská záležitost, velmi by se mýlil. Jiří Luska z Lán ještě nevynechal ani jedno kolo soutěže. „Většinou jsem jediný soutěžící muž. Nechápu, proč chlapi nemají tu odvahu přihlásit se, kuchařů je přece dost. Nejsem povoláním kuchař, ale považuji se za něj," usmál se Jiří Luska.

Vánočku dělá ze speciálního receptu, který má od své babičky. Ačkoliv už ho mnoho zvědavců včetně Kladenského deníku přemlouvalo, aby rodinné tajemství prozradil, pan Jiří jen kroutil hlavou.
„Možná by se jí dalo spíše než pekařská říci cukrářská. Je tam jedna přísada navíc a hned jak do ní říznete je poznat, že je jiná. Babička, od které dostal recept, vždy říkala, že vánočka musí provonět celý dům a musí být těžká jako polínko," okomentoval Jiří Luska.

Odvážný muž zkoušel v sobotu štěstí ve Zlatém šafránu už pošesté. Zatím nikdy nevyhrál a jak sám uznal, konkurence byla vysoká. „Ženy to umí hezky nazdobit," uzavřel. O vítězství se bude muset Jiří Luska pokusit zase příští rok, jelikož v letošním boji o nejlepší vánočku skončil na pátém místě.