Kladeňáci to podle všeho řeší jednoduše: nechají vozidlo stát na místě, na které stačilo dojet. Velká parkoviště jsou tak plná polorozpadlých aut, často bez státní poznávací značky.

Vraky postupem času prorůstá plevel, jsou jim vytlučena okna, prolézají jimi děti a někteří lidé je používají na náhradní díly. Časem bývalé auto zmizí, ovšem některé části města kvůli tomu připomínají vrakoviště.

Jen za loňských rok zaznamenali strážníci Městské policie Kladno pětapadesát vraků. Podle vyjádření jejich mluvčí Olgy Oliveriusové je nejhorší situace městské části Kročehlavy. Jaký postup je uplatňován při odstraňování nepojízdných aut a který vůz už je pokládán za vrak?

Vrak je silniční vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno státní poznávací značkou. „Jeho vlastník je povinen na výzvu majitele pozemní komunikace odstranit vrak do dvou měsíců od doručení výzvy k odstranění,“ popsala Oliveriusová úřední postup.

Pokud tak neučiní, bude vrak odstraněn a zlikvidován vlastníkem pozemní komunikace, ovšem na náklady majitele vraku. „Zjistí–li vlastník dálnice, silnice nebo místní komunikace majitele vraku dodatečně, může vůči němu uplatnit nárok na náhradu nákladů vzniklých odstraněním a likvidaci vraku,“ doplnila mluvčí informace o případném postihu.

Vyskytuje se ve vašem okolí nějaký vrak hyzdící vzhled prostředí? Napište konkrétní místo do diskuzního příspěvku k článku. Veškeré získáné poznatky předá redakce městské policii.