VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelům Pcher a okolí nedá dění kolem vrtulí spát

Pchery - Obří vrtule větrné elektrárny u Pcher jsou kontrovezní záležitostí od samého počátku. V provozu jsou již rok. Ještě nebyly zkolaudovány, a přesto jsou mnoha lidem trnem v oku. Ztěžují jim prý život.

4.3.2009
SDÍLEJ:

Větrné elektrárny ve Pcherách nedají mnohým lidem stále pokojFoto: FOTO:Deník/Zuzana Vlková

Monumentální větrníky tyčící se nad krajinou u Pcher jsou pro mnohé skvělým výdobytkem moderní techniky a řada projíždějících je neskrývaně obdivuje. Pro lidi, kteří žijí v okolních obcích, jsou však lopaty obří větrné elektrárny od samého počátku trnem v oku. Stavba do dnešního dne nebyla zkoulaudována a má už desítky odpůrců.

Magnety uvnitř obou rotorů ruší kromě jiného televizní signál a lidé byli v mnoha případech nuceni pořídit si za velké peníze satelity. Dočkají se odškodnění? Olej z rotorů stékající po stožárech se navíc údajně nekontrolovaně vsakuje do země a v teplých měsících se stává obří mucholapkou. Zamezí někdo ekologiockým škodám? V neposlední řadě bývá pláň s větrníky výletním místem narkomanů. Lze tomu zamezit? Takové otázky si kladou obyvatelé přilehlých obcí téměř denně a Kladenský deník se na ně pokusil nalézt odpovědi.

„Místo pod větrníky se stalo zajímavou turistickou atrakcí a podle množství injekčních stříkaček a jehel je sletištěm narkomanů. Když jsem projížděl kolem větrníků na kole, zjistil jsem, že větrný park má ještě významnou krajinnou funkci gigantické mucholapky. Protože po části sloupu stéká množství převodového oleje, hmyz nemá šanci a nalepí se na něj. Olej normálně vtéká dále do země – ale lapač olejů nikde. Doporučuji montovat toto zařízení
v zemích, kde je nadbytek obtížného hmyzu. Je s podivem, že majitele a jednatele tento jev vůbec nezajímá,“ řekl stěžovatel a obyvatel Pcher Jan Petr.

Podle svých slov doufá, že Magistrát města Kladna – odbor životního prostředí, se spojí s majitelem a provozovatelem a vyzve ho k místnímu šetření.
Jako vlastní zlepšovací návrh doporučil stěžovatel osadit jeden žlab zvenku po celém obvodu dříku sloupu větrníku pod strojovnou nahoře a druhý dole ve výšce kolem 6 m nad zemí ( nad vstupními dveřmi ) s odvodem do podzemního lapače olejů – vyhřívaného, aby
v něm nic nezmrzlo a s odvodem srážkových vod dle stupně vyčištění třeba do terénu. „Pokud tak firma neučiní, za pár let se bude v okolí Pcher těžit olej ze země ve velkém,“ dodal stěžovatel Jan Petr.

Kvůli těmto neustále se opakujícím připomínkám i dalších obyvatel z obcí Pchery, Jemníky a Knovíze, oslovil Kladenský deník společnost, která větrnou elektrárnu ve Pcherách provozuje. Její tiskový mluvčí se vyjádřil následovně: „Co se týká televizního signálu, naším zájmem je řešit situaci systematicky, komplexně a v součinnosti s Českými radiokomunikacemi, nikoliv cestou vyplácení peněžních prostředků obyvatelům.Společně s Českými radiokomunikacemi připravujeme několik variant řešení, která by přinesla pozitivní posun v oblasti příjmu televizního signálu. Čekáme také na výsledky měření signálu, které by mělo napovědět, kde a v jaké intenzitě k problému dochází,“ uvedl ředitel komunikace skupiny J&T Martin Maňák, jenž připomněl, že celková investice projektu větrných elektráren Pchery dosáhla 190 milionů korun.

„Nelze opomenout skutečnost, že pro obec Pchery z umístění elektráren plyne roční příspěvek 240 tisíc korun,“ podotkl ředitel komunikace. Zapomněl ale dodat, že tyto peníze má obec za pronájem vlastní příjezdové cesty k vrtulím .⋌

Na dotaz ohledně stékajícího oleje odpověděl ředitel komunikace.
“Z důvodu technické poruchy skutečně došlo k úniku velmi malého množství oleje z rotoru elektrárny. Nedošlo však k jakékoliv kontaminaci půdy, protože elektrárna je umístěna na obrovském betonovém základu a je jištěna dostatečnou vrstvou štěrku, které jsou schopny zabránit průniku tekutiny do okolní půdy. Zmiňovaná porucha již byla odstraněna tak, že k jakýmkoliv dalším únikům oleje by již nemělo docházet. Zbytky oleje, které se v současnosti nacházejí na povrchu elektrárny, budou odstraněny ihned, jakmile to povětrnostní a klimatické podmínky umožní," vyjádřil se k problému Martin Maňák.

Poslední zmiňovanou bolístkou je výskyt problémové mládeže v místech větrníků, k čemuž společnost rovněž zaujala postoj. „Větrné elektrárny jsou moderní špičkové zařízení, které je schopno působit bez jakékoliv fyzické obsluhy. Blízké okolí elektráren je z pochopitelných a logických důvodů přístupno veřejnosti. Provozovatel elektráren nemůže přejímat odpovědnost za jednání a chování veřejnosti v blízkosti elektrárny,“ uzavřel ředitel komunikace společnosti J &T Martin Maňák.
Podle vyjádření mluvčího kladenského magistrátu má zatím elektrárna skutečně pouze zkušební provoz. „Nyní čekáme na vyjádření hygieny. Přes zimu se neměří, tudíž ani nedokážeme určit v jakém časovém horizontu bude její kolaudace provedena,“ řekl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělník výrobků z plastů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MÍSTEM VÝKONU PRÁCE JE CELÝ OKRES KLADNO., Požadujeme:, čistý trestní rejstřík, manuální zručnost, dobrý zrak spolehlivost., Kontrola a třídění plastových komponentů, balení do krabic., Uvedená práce je vhodná pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení., , 5 týdnů dovolené, fittness zdarma, závodní stravování v ceně 14,- Kč.. Pracoviště: Europa union service a.s., prac., Billundská, č.p. 2757, 272 01 Kladno 1. Informace: Zuzana Bursa Hanzalová, +420 775 068 670.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči tahačů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme:, ŘP sk. C + E + profesní průkaz + kartu řidiče., Praxe vítána. Podmínkou je čistý trestní rejstřík., Základy NJ, popř. RJ., Pracovní náplň:, rozvoz zboží po státech Evropské unie., Jedná se vždy o 3 - 4 týdny souvisle mimo domov. Pracovníkovi náleží diety dle platných předpisů.. Pracoviště: Caravan expres s.r.o. [615], V Bažantnici, č.p. 2636, 272 01 Kladno 1. Informace: Kuzmyk Mykola, +420 774 499 890.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 21 500 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel / učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů - aprobace AJ, RJ, ČP, TV.. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpokladem je odborná kvalifikace dle zák.č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů a vyhl.č. 197/2014 Sb., dále trestní a morální bezúhonnost., , Výuka se týká všeobecně vzdělávacích předmětů humanit.zaměření, nejlépe Čj - Nj - Hv, Tv., , Životopisy zasílejte na výše uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kladno, vodárenská 2115 [2], Vodárenská, č.p. 2115, 272 01 Kladno 1. Informace: Dagmar Šípková, +420 312 681 165,736 472 814.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení Technik v provozu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP skupin: B, C, D., Znalost jazyků: AJ, RJ., Základní znalost práce na PC., Samostatnost, flexibilita, manuální zručnost, praxe v oboru (autobazar) min. 2 roky., , Nákup a prodej osobních a užitkových vozidel, zahraniční klientela (znalost jazyků)., , Práce v kanceláři i v provozu. Uvedena základní mzda, provizní systém.. Pracoviště: Solvent truck s.r.o., Libušina, č.p. 248, 272 03 Kladno 3. Informace: Václav Melka, +420 739 777 111.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno po roce opět stříbrné, titul bere Karlovarsko // Kladno volejbal cz - Karlovarsko 2:3, finále Extraliga volejbalu (stav 0:3), Kladno, 26.4.2018
138

Na Kladno opět zbylo stříbro

Spalničky jsou virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou. Původcem tohoto onemocnění je virus spalniček, jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk. Nákaza se šíří vzdušnou cestou - kapénkami.

Spalničky se z Prahy nastěhovaly i do středních Čech

Zastupitelé rozhodli: ze dvou brandýských škol bude jedna

Střední Čechy – Termín je šibeniční a stihnout se to nedá. To je shrnutí pocitů, s nimiž ve čtvrtek vpodvečer opouštěl jednání středočeských zastupitelů ředitel Střední zemědělské školy v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi Michal Ornst. Dostal za úkol převzít od 1. září pod svá křídla brandýské učiliště: zajistit sloučení zemědělky s Integrovanou střední školou Františka Melichara. Ornst má však jasno: do září se změny nedají zvládnout. „Ani z ekonomického, ani z materiálního, ani z kantorského hlediska,“ poznamenal. Zvlášť když nyní začínají maturity – a pak následují dva měsíce prázdnin.

Kritika nahraďte někým jiným, vyzvalo zastupitelstvo občanské demokraty

Střední Čechy – Za škůdce dobré pověsti Středočeského kraje i jeho zastupitelů označili na čtvrtečním jednání středočeského zastupitelstva někteří členové hnutí ANO kolegu z ODS Michaela Pánka. Někdejší předseda finančního výboru krajského zastupitelstva a v dnešní době jeho řadový člen je dlouhodobým kritikem poměrů kolem zadávání zakázek ve Správě a údržbě silnic Středočeského kraje a jejího finančního hospodaření – a nově se netají také s výhradami, že vedení kraje zatím nedokázalo snížit úroky úvěrů, které si kraj v roce 2008 vzal na investice do svých nemocnic.

Stanovy krajských nemocnic se mění. Proč?

Střední Čechy – Změnu stanov nemocnic založených Středočeským krajem odsouhlasili ve čtvrtek krajští zastupitelé. Nejvýraznější novinkou je podle slov radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) možnost mít v představenstvu právnickou osobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT