VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelům Pcher a okolí nedá dění kolem vrtulí spát

Pchery - Obří vrtule větrné elektrárny u Pcher jsou kontrovezní záležitostí od samého počátku. V provozu jsou již rok. Ještě nebyly zkolaudovány, a přesto jsou mnoha lidem trnem v oku. Ztěžují jim prý život.

4.3.2009
SDÍLEJ:

Větrné elektrárny ve Pcherách nedají mnohým lidem stále pokojFoto: FOTO:Deník/Zuzana Vlková

Monumentální větrníky tyčící se nad krajinou u Pcher jsou pro mnohé skvělým výdobytkem moderní techniky a řada projíždějících je neskrývaně obdivuje. Pro lidi, kteří žijí v okolních obcích, jsou však lopaty obří větrné elektrárny od samého počátku trnem v oku. Stavba do dnešního dne nebyla zkoulaudována a má už desítky odpůrců.

Magnety uvnitř obou rotorů ruší kromě jiného televizní signál a lidé byli v mnoha případech nuceni pořídit si za velké peníze satelity. Dočkají se odškodnění? Olej z rotorů stékající po stožárech se navíc údajně nekontrolovaně vsakuje do země a v teplých měsících se stává obří mucholapkou. Zamezí někdo ekologiockým škodám? V neposlední řadě bývá pláň s větrníky výletním místem narkomanů. Lze tomu zamezit? Takové otázky si kladou obyvatelé přilehlých obcí téměř denně a Kladenský deník se na ně pokusil nalézt odpovědi.

„Místo pod větrníky se stalo zajímavou turistickou atrakcí a podle množství injekčních stříkaček a jehel je sletištěm narkomanů. Když jsem projížděl kolem větrníků na kole, zjistil jsem, že větrný park má ještě významnou krajinnou funkci gigantické mucholapky. Protože po části sloupu stéká množství převodového oleje, hmyz nemá šanci a nalepí se na něj. Olej normálně vtéká dále do země – ale lapač olejů nikde. Doporučuji montovat toto zařízení
v zemích, kde je nadbytek obtížného hmyzu. Je s podivem, že majitele a jednatele tento jev vůbec nezajímá,“ řekl stěžovatel a obyvatel Pcher Jan Petr.

Podle svých slov doufá, že Magistrát města Kladna – odbor životního prostředí, se spojí s majitelem a provozovatelem a vyzve ho k místnímu šetření.
Jako vlastní zlepšovací návrh doporučil stěžovatel osadit jeden žlab zvenku po celém obvodu dříku sloupu větrníku pod strojovnou nahoře a druhý dole ve výšce kolem 6 m nad zemí ( nad vstupními dveřmi ) s odvodem do podzemního lapače olejů – vyhřívaného, aby
v něm nic nezmrzlo a s odvodem srážkových vod dle stupně vyčištění třeba do terénu. „Pokud tak firma neučiní, za pár let se bude v okolí Pcher těžit olej ze země ve velkém,“ dodal stěžovatel Jan Petr.

Kvůli těmto neustále se opakujícím připomínkám i dalších obyvatel z obcí Pchery, Jemníky a Knovíze, oslovil Kladenský deník společnost, která větrnou elektrárnu ve Pcherách provozuje. Její tiskový mluvčí se vyjádřil následovně: „Co se týká televizního signálu, naším zájmem je řešit situaci systematicky, komplexně a v součinnosti s Českými radiokomunikacemi, nikoliv cestou vyplácení peněžních prostředků obyvatelům.Společně s Českými radiokomunikacemi připravujeme několik variant řešení, která by přinesla pozitivní posun v oblasti příjmu televizního signálu. Čekáme také na výsledky měření signálu, které by mělo napovědět, kde a v jaké intenzitě k problému dochází,“ uvedl ředitel komunikace skupiny J&T Martin Maňák, jenž připomněl, že celková investice projektu větrných elektráren Pchery dosáhla 190 milionů korun.

„Nelze opomenout skutečnost, že pro obec Pchery z umístění elektráren plyne roční příspěvek 240 tisíc korun,“ podotkl ředitel komunikace. Zapomněl ale dodat, že tyto peníze má obec za pronájem vlastní příjezdové cesty k vrtulím .⋌

Na dotaz ohledně stékajícího oleje odpověděl ředitel komunikace.
“Z důvodu technické poruchy skutečně došlo k úniku velmi malého množství oleje z rotoru elektrárny. Nedošlo však k jakékoliv kontaminaci půdy, protože elektrárna je umístěna na obrovském betonovém základu a je jištěna dostatečnou vrstvou štěrku, které jsou schopny zabránit průniku tekutiny do okolní půdy. Zmiňovaná porucha již byla odstraněna tak, že k jakýmkoliv dalším únikům oleje by již nemělo docházet. Zbytky oleje, které se v současnosti nacházejí na povrchu elektrárny, budou odstraněny ihned, jakmile to povětrnostní a klimatické podmínky umožní," vyjádřil se k problému Martin Maňák.

Poslední zmiňovanou bolístkou je výskyt problémové mládeže v místech větrníků, k čemuž společnost rovněž zaujala postoj. „Větrné elektrárny jsou moderní špičkové zařízení, které je schopno působit bez jakékoliv fyzické obsluhy. Blízké okolí elektráren je z pochopitelných a logických důvodů přístupno veřejnosti. Provozovatel elektráren nemůže přejímat odpovědnost za jednání a chování veřejnosti v blízkosti elektrárny,“ uzavřel ředitel komunikace společnosti J &T Martin Maňák.
Podle vyjádření mluvčího kladenského magistrátu má zatím elektrárna skutečně pouze zkušební provoz. „Nyní čekáme na vyjádření hygieny. Přes zimu se neměří, tudíž ani nedokážeme určit v jakém časovém horizontu bude její kolaudace provedena,“ řekl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka ČJ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, splnění kvalifikačních předpokladů podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CVV a motivačního dopisu., , Platové podmínky jsou dle praxe.. Pracoviště: Střední škola služeb a řemesel, stochov, j. šípka 187, Jaroslava Šípka, č.p. 187, 273 03 Stochov. Informace: Jaroslava Pichová, +420 312 651 338.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog ve strojírenské zakázkové výrobě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, pracovníka do technologické přípravy výroby, nejraději absolventa střední průmyslové školy strojní. Čtení technických výkresů podmínkou.. Pracoviště: První železářská společnost kladno, s.r.o., Huťská, č.p. 160, 272 01 Kladno 1. Informace: Evžen Jedlička, +420 311 235 222,602 219 059.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 126 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka - specialista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 126 kč, mzda max. 148 kč. Volných pracovních míst: 28. Poznámka: Požadujeme:, manuální zručnost, dobré rozlišovací schopnosti, dobrý zrak., Pracovní doba:, 12 hodinové směny v režimu: 2 denní, 2 noční a 4 dny volna., Nebo 8 hodinové směny v režimu: 1 týden ranní, 1 týden odpolední a 1 týden noční (víkendy volné)., Nabízíme:, příspěvek na penzijní pojištění po zkušební době, dotované stravné, příspěvek na nákup ve firemním obchodě, fitnes, skupinová cvičení a masáže - zdarma ve firmě. Roční bonus., , Kontakt možný telefonicky Po - Pá: 8:00 - 16:30 hod.. Pracoviště: Lego production s.r.o., Jutská, č.p. 2779, 272 01 Kladno 1. Informace: (call centrum) Zelená linka, +420 800 111 119.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromechanik, seřizovač, opravář strojů a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co budete dělat, , , , Provádět preventivní a operativní opravy postupných, rotačních tvářecích nástrojů a vstřikolisů, , , Seřizovat a čistit nástroje, , , Řešit technické problémy s nástroji, , , Úzce spolupracovat s oddělením technologie a kvality, , , Pracovat s výkresovou dokumentací, , , Zajišťovat skladování a evidenci foremn a náhradních dílů, , , , , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít, SOU v oboru strojí zámečník, mechanik, nástrojař, Praxi na podobné pozici, Rozhodnost, samostatnost, spolehlivost, Manuální zručnost a ochotu učit se novým věcem, Ochotu pracovat ve směnném provozu, Výhodou, ale nikoliv podmínkou, je základní znalost angličtiny, , , , Co vám můžeme nabídnout , Zajímavé mzdové ohodnocení, Měsíční bonus až 3.000Kč, Zajímavá školení a reálná šance profesního růstu, Samozřejmostí jsou všechny zákonné příplatky, Obědy za 20 Kč / stravenky, zdarma káva a čaj, 5 dní volna k řádné dovolené navíc – tzv. sick day, Příspěvek na penzijní připojištění, Svozová doprava z Kladna a okolí, Dárky při životních jubileich (narozeniny, narození dítěte, svatba...), Finanční odměny za zlepšovací návrhy - kaizen, , Pokud jsme Vás zaujali, neváhejte nám odpovědět přes tento inzerát nebo přímo zavolat na telefon 312 500 723., , Nástup možný IHNED. Pracoviště: T. rad czech s.r.o., Lidická, č.p. 1044, 273 51 Unhošť. Informace: Šárka Sehnalová, +420 312 500 723.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Pokládka nové kanalizace ve Pcherách pokračuje. Obec bude průjezdná v září

Pchery - Ve Pcherách dělníci pokračují v plánované rekonstrukci a pokládce nové kanalizace. Dokončena bude do konce srpna a následně vytvořeny nové povrchy. Počátkem září už by mělo být dle plánu hotovo. Práce neohrozí ani mírné zdržení, které nastalo koncem května

Domů si přivezl sele divočáka zapasované v nárazníku

Kladno – Na velmi kuriózní situaci bude jistě velmi dlouho vzpomínat jeden z kladenských řidičů. Ten nedaleko bývalého hotelu Lapark narazil do selete divočáka, které si zapasované pod nárazníkem odvezl až domů.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT