Všichni žáci devátých tříd základních škol se musejí nejpozději do poloviny března rozhodnout, na jakou střední školu si podají přihlášku. Poradit se mohou nejen se svými rodiči, ale také učiteli. Nejvíce informací o školách se dozvědí na internetu, pedagogové ale doporučují vybranou školu předem navštívit.

Co se týče středních škol, je z čeho vybírat. Žáci mohou zvolit obory s výučním listem, gymnázia či například technické školy. Dnes se navíc vyplatí koukat také na to, zda vás vystudovaný obor v budoucnu uživí.

Podle statistik budou v letošním roce patřit k nejžádanějším profesím na trhu práce obory jako finance, bankovnictví, personalistika a v neposlední řadě informační technologie.

Právě IT patří posledních pár let mezi nejlukrativnější obory

Nabídky práce v oblasti IT, programování či správy počítačových sítí jsou v řádech tisíců. A není divu, dnes má snad každá větší i menší firma webové stránky, jejichž prostřednictvím se prezentuje a oslovuje klienty. Po takzvaných ajťácích je proto enormní poptávka.

Kvalita kantorů a vybavení


Že se firmy neobejdou bez programátorů, IT specialistů a analytiků potvrzuje například Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy vypočetní techniky v Praze.

Jeho slova potvrzuje i zástupce ředitele Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy, Kladno, Jiří Šíma a dodává, že ze strany zaměstnavatelů v posledních létech roste zájem o absolventy technických oborů, jako je strojírenství, automatizační technika a elektrotechnika. Potvrzuje to řada jednání se zástupci regionálních firem a personálních agentur.

„Nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce,“ říká například ředitel Vodička.

Dalším důležitým krokem po výběru oboru je porovnání přijatelných škol. Záleží především na zaměření, které si dítě vybere, a v souvislosti s tím by měl od své budoucí školy požadovat určitou úroveň. Nejen kvalita pedagogického sboru, ale také vybavení školy je důležité, obzvláště u technických oborů.

Studenti se totiž nemohou učit jen teoretickou část, součástí výuky by proto měla být i kvalitní praxe. O tom, jak to v konkrétních školách vypadá, se nejlépe přesvědčíte na vlastní oči například na dnech otevřených dveří či při individuální návštěvě.

Pokud si vyberete školu zaměřenou například na informační technologie, neměla by vás uspokojit pouze informace, že studenti mají k dispozici pět učeben ICT. Důležité je zjistit i to, kolik studentů na školu chodí a jak často se do těchto učeben dostanou.

„Zajímejte se o počty hodin výuky, které studenti tráví přímo u počítače. Zeptejte se, co se v jednotlivých předmětech učí a zda vyučující spolupracují s praxí. Kolik žáků pokračuje ve studiu na VŠ a podobně. Ptejte se, ať si můžete vytvořit ucelený názor,“ radí Vodička.

Dalším kritériem při výběru střední školy může být například počet specializací, které nabízí.

Mějte na paměti, že je důležitější kvalita než kvantita. Pokud tedy škola nabízí například deset různých oborů, může se stát, že výuka nebude na tak kvalitní úrovni, jaké by měla být. Vodítkem může být například i tradice školy a zkušenosti bývalých studentů, praxe a úspěchy pedagogů.

AUTOR: GABRIELA KREJČOVÁ