Vychovatelé v pobytových zařízení utvářejí životy dětí, se kterými se každodenně setkávají a pracují s nimi. K tomu, aby mohli svou práci vykonávat dobře, potřebují ale také programy zaměřené na sebevzdělání a sebepéči. S workshopem „na míru“ přichází spolek Mimo domov.

Vítání prvňáčků ve slánské Rabasovce.
Obrazem: Škola v Rabasovce pozvala k výuce stovky žáků, má i novou kuchyň

„Budeme se zabývat tím, jak při náročné práci ocenit sebe, jak dosáhnout prospěšného myšlení a jak si být v týmu navzájem oporou. Zaměříme se také na to, jak zvládat krizové pracovní i osobní situace a jaké nástroje a nastavení hranic jsou důležité pro osobní psychohygienu,“ říká Petra Hamerská, mediátorka, lektorka a členka spolku Mimo domov. Věnuje se řadu let lektorské činnosti, konzultacím, workshopům pro firmy či poradenství v oblasti mezilidských vztahů.

Náročná profese

Ředitel dětského domova Ledce Roman Pejša zdůraznil, že profese vychovatele je po všech stránkách velmi náročná. Poukázal na skutečnost, že prakticky neustále dostává nabídky na školení a semináře všeho druhu, ale projekty zaměřené na vzdělávání dospělých pracujících v ústavní výchově prakticky neexistují.

„Vychovatel jako osobnost musí splňovat mnoho kritérií a všechna mají svá opodstatnění. Výchovný pracovník totiž utváří život dětí, se kterými pracuje. Neustále probíhá vzájemná interakce mezi dospělými a dětmi. Velmi se nám proto osvědčily programy, které vycházejí přímo z našich potřeb a jsou vytvářeny pro nás,“ přibližuje Pejša.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Práci vychovatelů oceňuje i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, především proto, že pedagogičtí pracovníci každý den nahrazují dětem chybějící rodinu, a to i ve velmi náročných situacích. Workshopy realizované spolkem Mimo domov jsou součástí projektu Inkubátor, který je finančně podpořen ze Středočeského fondu hejtmanky Středočeského kraje.

„Dospívání je složitým obdobím pro všechny děti, nejen v dětských domovech. V pubertě se totiž budoucí povinnosti příliš neřeší. Jenže když s tou velkou dospělostí nemůže dítěti pomoct rodina, protože ji nemá, je to pro něj všechno mnohem těžší. Proto jsem moc ráda, že díky skvělému projektu Inkubátor spolku Mimo domov jsou děti připravovány na každodenní povinnosti, a že ve chvíli, kdy dětský domov opustí, budou schopny se o sebe samy postarat,” uzavírá Pecková.

Ve Středočeském kraji je nejvíce dětských domovů v Česku. V osmnácti dětských domovech je v kraji kapacita pro výchovu až 606 dětí, celkem jich v pobytových zařízeních v Česku vyrůstá okolo 6 345. Spolek Mimo domov se věnuje dlouhodobě podpoře mladých lidí opouštějící ústavní výchovu, ale důležitá je i péče o vychovatele a vychovatelky, které tráví s dětmi a dospívajícími nejvíce času.