Lidem, kteří si sami nenašli náhradní ubytování, pomohl kladenský magistrát. "Přesný počet nájemníků ubytovny nebyl znám, odhady mluvily o devadesáti lidech. Z původních šedesáti zájemců o městem zajištěný nocleh ve sportovní hale u ZŠ Moskevská tuto možnost nakonec využilo 38 lidí," říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: "Situaci dál řešíme, školu lze využít přes svátky, pak se do ní vrátí děti. O spolupráci jsme mimo jiné požádali Středočeský kraj či Úřad práce."

"Situaci komplikuje nedávné uzavření ubytovny Důl Max v Libušíně, které přispělo k zaplnění kapacity kladenských ubytoven. Najít bydlení pro tolik lidí není jednoduché," připomíná statutární náměstek primátora města Kladno Tomáš Kutil a doplňuje: "Ukazuje se, že celoplošné opatření obecné povahy k bezdoplatkovým zónám situace tohoto typu nijak neřeší. Bude proto potřeba velmi rychle přijmout s ohledem na budoucnost komplexnější řešení, a to nejen v sociální oblasti."

Sociálně slabí lidé v Kladně zpravidla bydlí na ubytovnách, ale i v rodinných domech, které majitelé rozdělili na pokoje. Předražené nájmy se často platí ze státních doplatků na bydlení. Zabránit obchodu s chudobou by podle kladenských radních mohlo pomoci mimo jiné sloučení dávek na bydlení do jedné či průběžná sociální práce.

Aktuálním nástrojem obcí je opatření obecné povahy (OOP), kterým municipality mohou vyhlásit určitou lokalitu za místo, kde nově příchozí doplatek na bydlení nedostávají. OOP v Kladně od dubna zjednodušeně kvůli celoplošnosti prosazené za minulého vedení radnice zrušil Krajský úřad Středočeského kraje. Město teď chystá OOP nové, a to na konkrétní lokality. Taková OOP má nyní vyhlášeno nebo se chystá vyhlásit více než osmdesát obcí.

V sousedním Libušíně vyhlásila radnice OOP koncem března, proto zde ubytovna skončila. Město se tak podle starosty Libušína Vladimíra Eichlera brání zvýšené kriminalitě a trvalým problémům s komunitou z ubytovny, které se pochopitelně přesunuly od dubna částečně i do Kladna.

Opozice se distancuje

Poněkud odlišný názor na to, jak řešit problematiku vzniklou v důsledku vyhořelé kladenské ubytovny, má však opozičí Milan Volf (Volba pro Kladno). Je přesvědčen o tom, že by se o lidi bez střechy nad hlavou měl postarat především stát, ne město.

"Zásadní je, že o lidi, kteří si sami zapálí ubytovnu, by se nemělo starat město, ale stát spolu s majitelem ubytovny. Stát totiž platí obchod s chudobou, na kterém vydělávají majitelé ubytoven. Navíc zrušení opatření obecné povahy, a tedy bezdoplatkové zóny na Kladně, znamená, že na ubytovnách není žádné volné místo, neboť se sem mohou stěhovat nepřizpůsobiví například ze zrušené ubytovny v Libušíně. Rozhodnutí poskytnout ubytování lidem z vyhořelé ubytovny na základní škole považuji za naprostou neschopnost a ostudu koalice ve vedení kladenské radnice," říká Milan Volf (VPK).

Volf, podle svých slov, absolutně nechápe rozhodnutí primátora Dana Jiránka a jeho náměstka Tomáše Kutila stěhovat nepřizpůsobivé z ubytovny do základní školy v Moskevské ulici, a to i na jednu noc, natož na delší období.

"Pokud se o tyto osoby má vůbec město starat, mělo jim najít ubytování jinde, a to ve spolupráci s majitelem vyhořelé ubytovny. Pokud se pan primátor Jiránek se svým náměstkem Kutilem rozhodli poskytnout jim ubytování, pak je měli vzít k sobě domů a neohrožovat zdraví dětí navštěvujících ZŠ v Moskevské ulici. Mimochodem je veřejné tajemství, že pan Jiránek k tomuto účelu už své, dříve městské byty, využil," tvrdí Volf.

Patří lidé z ubytovny do školy?

Opoziční Milan Volf, který coby primátor, zamezil díky OOP v minulosti stěhování nepřizpůsobivých osob do města, se dále táže, zda se rozhodnutí nastěhovat osoby z ubytoven do školního zařízení může shodovat s hygienickými předpisy, které škola musí dodržovat?

"Kdyby platilo, mnou zavedené, opatření obecné povahy, které nechala současná koalice za pomoci kraje účelově zrušit, nemuseli jsme dnes takovou situaci vůbec řešit. Bohužel se obávám, že u poskytnutí školy lidem z vyhořelé ubytovny tento problém nekončí. Je více než jisté, že nyní bude následovat bezhlavé a neopodstatněné přidělování bytů nepřizpůsobivým, kteří o své bydlení přišli vlastní vinou. Právě tuto praxi má seskupení Kladeňáci ve svém volebním programu a prosadilo to do koaliční dohody s ODS, ANO a SPD. Volba pro Kladno se jednoznačně od takové praxe distancuje. Politika Tomáše Kutila ve shodě s Danem Jiránkem nemá a nemůže na Kladně mít své místo," míní Milan Volf.