Je jim pouze jeden rok a už o sobě dávají náležitě vědět. Řeč je občanském sdružení Rybáři Žilina, které vzniklo vloni na podporu přírody a zvláště pak tamního rybníka.

V současné době čítá spolek dvaačtyřicet členů. Nechybí rybáři s bohatými zkušenostmi ani mládež. Dospělí, děti, čtyři ženy. Taková je základna rybářů v Žilině. Stejně jako jinde na vesnicích, mají i Žilinští často kumulované funkce. Potkáte mezi nimi hasiče, myslivce a lidi mnoha dalších profesí.

Nejen oni, ale ostatní příchozí byli o víkendu svědky historického okamžiku. Po téměř třiceti letech vydala vodní hladina tajemství. Výlov žilinského rybníka inicioval předseda sdružení Ladislav Černý. K němu se přidali ostatní rybáři i ti z nedaleké Unhoště. Vše začalo už v předvečer výlovu, kdy dobrovolníci dokonce na hrázi nocovali, aby je nepředběhl zloděj.

„Překvapením je pro nás, že přišlo tolik lidí. Byla to společenská událost. Čekali jsme sice bohatší úlovek, ale i tak akce dopadla dobře. Dva metráky, které jsme odhadovali, nakonec i vylovili. Ryby se prodají a zbytek vyudí na Vánoce. Hlavním cílem, proč se výlov konal, je získat peníze z prodeje ryb na obnovu rybníka," řekl předseda občanského sdružení Rybáři Žilina Ladislav Černý.

Nyní čeká dobrovolníky oprava hráze a její utěsnění. Zapotřebí je udělat i nové vypouštění, aby vodní nádrž fungovala také proti záplavám. Záměrem je i zkrášlení celkového okolí. „Rybník necháme vymrznout, aby se ozdravil a na jaře ho napustíme a nasadíme novou rybu," přiblížil plány rybářů předseda.

Jedinečnému počinu drží palce i vedení obce. Jsou rádi, že si rybník vzal konečně někdo na starost. „Rybářům fandíme. Nádrž si pronajali a starají se. To je dobré. Poslední zásah na rybníce byl totiž proveden někdy v roce čtyřiaosmdesát," řekl místostarosta Žiliny Miroslav David. 

Potěšilo ho, že harampádí bylo na dně rybníka minimum. „Čekal jsem to horší. Našlo se tam jen jedno zrezivělé jízdní kolo a dalších asi pět kusů šrotu," dodal místostarosta.