Povolební kotrmelec předvedli zatím jen v Kladně, kde byla sestavena nová čtyřkoalice, kterou by měl vést někdejší primátor Dan Jiránek (ODS). Složená bude z ODS, uskupení Kladeňáci, ANO a SPD. Dosavadní primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) tak nejspíše skončí v opozici, přestože mu voliči věnovali nejvíce hlasů.

Ve druhém největším městě okresu, Slaném, koaliční jednání stále ještě dobíhají. I zde by mohl svůj post obhájit dosavadní starosta Martin Hrabánek (ODS). Jeho strana získala sedm mandátů z možných sedmadvaceti. Jistého ale není zatím vůbec nic a karty se tak mohou lehce obrátit. Povolební vyjednávání zde vede celkem osm subjektů.

Křeslo starostky by neměla opustit ani první žena Buštěhradu, Daniela Javorčeková (Společně). Jak řekla, u nich ve městě se vzácně shodují a opozice zde prakticky neexistuje. „U nás není žádný problém a vypadá to, že zastupitelstvo bude fungovat velice nadstandardně,“ potvrzuje starostka Javorčeková. "Z jedenácti mandátů jsme získali s uskupením Společně osm. Dva mandáty má ODS a jeden mandát TOP 09. Všichni noví zastupitelé jsou zároveň i těmi, kteří už v zastupitelstvu byli. Jsme trapně bezkonfliktní tým,“ řekla s nadsázkou starostka.

Prakticky stejné složení na radnici by mohlo zůstat i v Unhošti, kde lidé dali největší důvěru dosavadní starostce Ivetě Koulové (TOP 09). „Ráda bych, kdyby koalice pokračovala v započaté práci, jelikož se osvědčila. Naše TOP 09 získala v Unhošti ve volbách osm mandátů z možných jednadvaceti. „Koalice by mohla být obdobná jako dosud, složená z TOP 09, Sdružení nezávislých kandidátů, Ano pro Unhošť a Zdravá Unhošť. Zatím není nic definitivní,“ potvrzuje Iveta Koulová.

Podobně jako dosud by mohlo pokračovat i Smečno. „Doufáme, že vše zůstane při starém a zastupitelé budou i nadále pracovat pro rozvoj města,“ říká dosavadní místostarosta Smečna Tomáš Burda (Společně pro Smečno), jehož uskupení získalo čtyři mandáty. Vítězkou voleb je dosavadní starostka Pavla Štrobachová s uskupením Vize 2018, které získalo sedm mandátů. Opozici zde patrně utvoří Smečenský patriot se třemi mandáty a Přátelé Smečna se dvěma.

K výměně křesel patrně dojde ve Stochově. Do ustavujícího zasedání není ale ani zde nic jisté. Přesto by dle výsledků voleb mohl starostku Miloslavu Becherovou (ČSSD) vystřídat dosavadní místostarosta Roman Foršt (STAN). Ona by pro změnu usedla na jeho místo. „S kolegy jsme si slíbili, že se dohodneme na koalici, která by měla být tvořena uskupením Pro rozvoj Stochova, ČSSD a ODS. Vzhledem k tomu, že uskupení kolem Romana Foršta získalo šest mandátů a my letos o jeden méně, na starostu by měli mít nárok oni,“ vysvětlila Becherová. V opozici tak patrně zůstane tamní Ano s komunisty.

Poměrně jasno mají i ve Velvarech. Tam se do voleb hlásila čtyři uskupení, ODS, Sdružení nezávislých kandidátů a STAN, sdružení zástupců místních spolků Oživme Velvary!, a KSČM. Voliči rozhodli, že v zastupitelstvu už nechtějí komunistickou stranu. Nejvíce mandátů získalo sdružení stávajícího starosty Radima Woláka Oživme Velvary!, které získalo osm z patnácti mandátů. Čtyři mandáty mají zástupci STAN a tři ODS.

Dle vyjádření stávajícího starosty, který získal ve volbách nejvíce hlasů, probíhají ve Velvarech povolební domluvy v klidu a slušnosti. „Už před volbami jsme pořádali setkání všech kandidujících a po volbách se sešli též, aby se domluvili na tom, jak i osoby, které se do zastupitelstva nedostaly, co nejvíce uplatnit v práci pro město. Ustavující zasedání je plánováno předběžně na poslední říjnový den, v zastupitelstvu je několik nováčků, dá se ale předpokládat, že rada města bude pracovat ve velmi podobném složení jako dosud,“ dodává Radim Wolák.

Beze změn by mohlo zůstat i město Libušín, kde je to téměř jednoznačné. Starosta Vladimír Eichler se svými kolegy s Libušín – sdružení nezávislých získali třináct mandátů z možných patnácti. Dva mandáty zbyly na KSČM.