Nové vedení města okamžitě po svém nástupu vyměnilo dozorčí rady všech městských společností, celkem se jedná o 25 osob. Obměněna byla i dozorčí rada kladenského divadla, jednatelem ovšem nadále zůstává Jan Krafka.

Naopak změny nastaly ve dvou společnostech. Sportovní areály města Kladna (SAMK) nově povede jednatel a současně uvolněný radní pro sport a cestovní ruch Jiří Chvojka (ANO). Vystřídá tak dosavadního jednatele a ředitele Marcela Kučeru (Volba pro Kladno). Jednatelem TEPO bude namísto Miroslava Vacka (ODS) náměstek primátora pro oblast dopravy, služeb a kultury Oldřich Černý (SPD). Změny schválili radní také v dozorčí radě Správy bytového fondu.

Opozice má proti bleskové výměně výhrady. Vedení kladenské radnice se ale hájí tím, že rychlé změny byly nutné a jednatelé jsou jen dočasní.

Opozice, složená ze 13 zastupitelů Volby pro Kladno a 2 za KSČM, je ale přesvědčena o tom, že se tak stalo jen proto, že nově zvolení lidé v čele města potřebovali získat dobře placená místa. „Vedení města se chovalo při výměně jednatelů jako inkvizice. Změnili všechny dozorčí rady a okamžitě došlo k výměnám dvou jednatelů městských společností. Dozorčí rady jsou nyní pouze politicky obsazené, nikoli lidmi, kteří tomu rozumí,“ tvrdí Milan Volf (Volba pro Kladno), který skončil i přes vítězství ve volbách v opozici. Odvolání Miroslava Vacka (ODS), jednatele TEPO, a odvolání jednatele SAMK Marcelu Kučerovi (Volba pro Kladno) rozhodně neschvaluje. „Obě firmy bez problémů fungovaly, měly řádné účetní závěrky i audity. Dodržovaly zákony, včetně například zveřejňování smluv a objednávek nad 50 tisíc korun,“ řekl Volf.

Bývalý primátor nepopřel, že před čtyřmi lety i jeho složení vedení města vyměnilo tehdejšího jednatele SAMK Lukáše Kubicu. Společnost ale prý pod jeho vedením nefungovala dobře. „Jednatele TEPO Miroslava Vacka (ODS) jsme ale tehdy nevyměnili, jelikož podnik fungoval dobře. Teď ho vyhodili jeho spolustraníci jen proto, že spolupracoval se mnou,“ je přesvědčen bývalý primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Absurdní je podle něj i to, že Jiří Chvojka, který nahradí dosavadního Marcela Kučeru v SAMK, je uvolněným radním města a bude-li dělat jednatele, bude rozhodovat sám o sobě. „Že odvolají Marcela Kučeru, když není jejich člověk, bych odhadl, ale proč se to nestalo kultivovaně?“ táže se Volf. Navíc ředitele SAMK má podle jeho slov dělat třiadvacetiletý František Bureš (ANO). „Je denním studentem práv, ale byl pátým na kandidátce, tak se stane ředitelem? Podle mého názoru to není o městě, ale o tom, kdo z toho co bude mít,“ dodal kriticky Milan Volf.

Tvrzení, že by se měl Bureš stát ředitelem, primátor Dan Jiránek nepotvrdil. Ostatní kroky vedení města ale hájí tím, že, nebyli spokojeni s transparentností městských společností a výměna byla nutná. „Jak společnost TEPO, tak SAMK nebyly schopné nebo ochotné poskytovat informace o svém hospodaření. Kdykoli jsme se ptali, kolik měsíčně stojí elektrokola, nedostali jsme odpověď. Nabyli jsme proto dojmu, že hospodaření společnosti není v zcela pořádku,“ prohlásil Jiránek (ODS), který výměnu jednatelů z minuty na minutu považuje za standardní postup. A to i s tím, že byli při odvolávání přítomni městští strážníci a byl pořizován kamerový záznam celého procesu, což opozice rovněž kritizuje. „Pořizovali jsme ho proto, abychom měli potřebné důkazy, kdyby se někdo obrátil na soud,“ objasnil primátor.

Co se týká nově dosazených jednatelů SAMK a TEPO, jedná prý vedení města v souladu s koaliční smlouvou, jde pouze o dočasný stav a Oldřich Černý ani Jiří Chvojka nebudou jednateli nastálo, jelikož žádný uvolněný člen zastupitelstva nemůže trvale vykonávat další funkci. „Využili jsme proto výjimky, která vyplývá z koaliční smlouvy, abychom vše urychleně dostali pod kontrolu,“ dodal primátor Jiránek.