Více než tři stovky balonků se včera před polednem vzneslo nad Základní školu v Doberské ulici v Kladně. Žáci a učitelé tímto pestrobarevným ceremoniálem zahájili Týden Země.


Vzhledem k tomu, že škola se podle vzdělávacího programu orientuje na ekologii a informatiku, je nadcházející Den Země pro zdejší děti velkým svátkem. „Žáci z ekologie ve spolupráci s jejich učitelkou připravili na celý tento týden program orientovaný na ochranu životního prostředí. Hlavními pilíři přitom jsou soutěže ve výrobě krabic na třídění odpadů a druhá se vztahuje k nejbližšímu okolí školy. Děti se mají zamyslet nad tím, jak by se dalo zlepšit. Jedná se nám především o prostory hřiště a zahrady,“ uvedla ředitelka školy Marie Vydrová.


Návrhy a nápady do obou soutěží budou součástí výuky zejména ve výtvarné výchově a praktických činnostech. Kromě toho mají žáci za úkol vymyslet i vzkazy Zemi, které budou vyvěšeny ve škole.


Celotýdenní akce byla zahájena včera v jedenáct hodin vypuštěním více než tří set nafukovacích balonků. „Každé dítě, i ty z mateřinky, mělo svůj vlastní balonek označený jmenovkou a adresou školy. Kromě toho je na těchto vizitkách uvedena i výzva, aby se nám ozvali lidé, kteří balonek najdou. Zajímá nás, kam až doletí,“ řekla Vydrová.


Neobvyklou slavnost ocenili jak malí, tak i starší žáci. „Bylo to vážně originální,“ řekla deváťačka Barbora Bradáčová. „Myslím si, že to bylo celé moc hezké, ale ty balonky byly určitě nejlepší,“ dodala Kateřina Fiurášková, která se i se spolužáky zapojila do tvorby videa o ekologii, jež zahájení doprovázelo.


„Nejvíc ze všeho se mi líbilo, jak všechny balonky vylétly k nebi,“ ocenila žákyně třetí třídy Nikola Pelantová. A její slova potvrdili i další spolužáci. „Bylo moc krásné, že najednou bylo nebe barevné a nejen modré,“ dodal Ondřej Salavec. Souhlasila i Klára Božková, která kromě jiného prozradila, že ekologii se nevěnuje jen ve škole, ale i doma. „Bydlíme v panelovém domě a těsně před ním máme kontejnery na tříděný odpad, takže ho doma rozdělujeme.“


Kromě jiného se v rámci Týdne Země budou ve škole promítat večerníčky ze zvířaty a pořádat nejrůznější exkurze, mezi nimiž bude i návštěva Čabárny nebo výlet na Záplavy.