Sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech se má čím pochlubit, je nejstarším v Čechách. Sto čtyřicet pět let je už pořádná porce a proto se slušelo takové výročí řádně oslavit.

Sbor založil v roce 1864 Pavel Krohn. Jako dvacetiletý viděl v Německu aktivní činnost hasičů a tu přenesl na území Čech. Zástupy vyparáděných hasičů ve slavnostních uniformách, vystavené standarty, čelní hosté a přizvané soutěžící týmy, byli svědky slavnostního ocenění místních členů sboru.

„Oslavy jsou náročné na přípravu, ta trvala půl roku. Pětadvacet let se do zbrojnice investovaly jen provozní náklady. Letos jsme získali grant od Evropské unie s dotací sedm set padesát tisíc korun. V průběhu dvou měsíců jsme provedli výměnu pěti výjezdových vrat ovládaných pohonem, výměnu oken a dveří a tím se dnes také chlubíme. Máme ke stovce členů dobrovolných hasičů, třicet hasičů výjezdové jednotky a samozřejmě i družstva mladých hasičů, kteří soutěží v rámci okresu,“ řekl krátce starosta SDH Velvary František Seifert.

Mezi oceněnými byli Miroslav Maršálek, který v roce 1987 dovedl juniory až na vítěze republiky v požárním sportu, a Libor Šulc. Nejen oni v průběhu let odvedli nejvíce práce. „Oslav už jsem organizoval několik. Ve sboru jsem od roku 1970. Pamatuji oslavy za minulého režimu, ale tyhle jsou mnohem skromnější,“ poznamenal Libor Šulc.

Součástí oslav byl patnáctý ročník dědkiády a soutěž o Pohár starosty SDH v požárním útoku. Nejstarším členem v dědkiádě byl sedmasedmdesátiletý Jaroslav Mostek z Libčic nad Vltavou.

Odpoledne začalo ukázkou zásahu jaký se běžně prováděl před válkou, s ruční stříkačkou z roku 1904 taženou koňmi. Na té seděl ve slušivé replice historické bílé uniformy další vyznamenaný Oldřich Fajgl. I on začínal u hasičů jako žáček. Dnes se řadí mezi pamětníky.

Chladnokrevné noriky přivedl trapem za zvuku trubky kočí Ladislav Vitouš s velitelem stříkačky Vladimírem Točíkem. Jako starý mazák si připadal Antonín Máša, který slouží u sboru šedesát let.

„Když jsme jeli k požáru do Libčic se starou pragou, začal chladič vařit. Vzpomínám, jak jsme nosili vodu v přilbách z potoka. Nebo na kravíně v Mileticích jsme pumpovali močůvku, abychom vůbec mohli něčím hasit,“ zavzpomínal pamětník.

Zazněl výstřel, rozhodčí Josef Šrankota odstartoval boje. Zpestřením soutěže v požárním útoku bylo jediné družstvo žen ze Stehelčevsi, vzniklé před měsícem. Žádné úlevy neměly, musely plnit podmínky jako muži. A nevedly si špatně, poslední nebyly.

Rudolf Pilný přivedl na start stehelčeveské „dědky“. Ti se dali dohromady po několikaleté pauze před měsícem. Jak přiznal, vyprovokovaly je ženy.
I mladší stehelčeveské družstvo s Mírou Štancem vzniklo doslova před pár dny a opravdu překvapili. Jen tři setiny vteřiny je dělily od bronzové příčky. A pro úplnost: v dědkiádě vyhráli borci z Hrobce, v poháru starosty hasiči z Černuce.

Břetislav Kostka