Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výsledky voleb už lidé znají. Nyní záleží, jak se dohodnou

Kladensko, Slánsko – Po neúspěšných loňských podzimních komunálních volbách, kdy se v některých obcích na Slánsku a Kladensku nedokázali mezi sebou zvolení kandidáti vůbec domluvit, koho posadí do čela obce a zastupitelstvo proto nemají dodnes usnášeníschopné, přišla řada voličů k urnám o víkendu znovu.

16.3.2015
SDÍLEJ:

Opakované volby v Tuřanech, březen 2015Foto: Deník/Kateřina Husárová

Nové volby se konaly v Tuřanech, Dřínově a Kmetiněvsi. Kladenský deník zavítal do všech tří obcí, kde zjišťoval nejen zájem lidí 
o opakované volby, ale také to, jaká je ve vesnicích momentální nálada.

Souhrnně lze říci, že není nijak dobrá a jen stěží odhadovat, zda se pošramocené vztahy podaří novými volbami napravit.

Špatná nálada

Ve všech třech obcích se totiž rozdělili lidé na dva tábory. Jeden pomlouvá druhého a mnohdy si místní ani nemohou přijít na jméno. V Tuřanech se údajně kupčilo 
s hlasy a dokonce padala trestní oznámení Do případu se musela vložit policie, která nakonec žádné závady neshledala.

Ve Dřínově po podzimních volbách dokonce rozhodovaly

soud i ministerstvo. Přesto, že ani tam žádné nedostatky neobjevily, špatná atmosféra tam panuje i nadále. Jak potvrzují starousedlíci, tak narušené vztahy desítky let nepamatují.

Když se ale zeptáte konkrétně, co lidem vadí a chtěli by ve své obci změnit, obyčejně se musí dlouze zamyslet a nakonec zjistí, že jim ve vsi vlastně nic moc nechybí a jejich návrhy končí nejčastěji u toho, že by rádi, aby se vybudovalo více chodníků nebo byla větší podpora sportu.

Všechno je v lidech 

Po zhodnocení problémů 
v Tuřanech, Dřínově i Kmětiněvsi, lze říci jediné. Všechny tamní spory se pohybují 
v osobní rovině, která však nemá s blahem obce a lidí nic společného.

Jak víkendové volby ukázaly, v Tuřanech získalo více mandátů, stejně jako na podzim, sdružení Za lepší Tuřany a Byseň, nicméně, skladba zvolených kandidátů je jiná a podle názoru místních se nová parta snad lépe domluví.

Dosavadní starosta Jiří Janouch z Tuřanského sdružení svůj post asi neobhájí, nicméně do zastupitelstva se dostal.

Dřínov

Ve Dřínově, kde také není nálada nejlepší a prosycená pomluvami, se dosavadní starostka Božena Goldová do zastupitelstva nedostala. Obec vedla déle než osm roků. A jak řekla,i to, že jejich sdružení Nezávislí získalo převahu hlasů, považuje za úspěch.

Lidé projevili svoji vůli a s tím nic nenadělám. Mohu jen gratulovat svojí zástupkyni Šárce Kořánové, která se do zastupitelstva dostala. Více záleží na povolebních vyjednáváních, kdo obec nakonec povede. Ráda předám žezlo svým nástupcům," řekla starostka Dřínova Božena Goldová.

Kmetiněves

Poslední z trojice vesnic, kde došlo na podzim k velkému názorovému rozkolu, je Kmětiněves. Tam, stejně jako na podzim, s převahou hlasů zvítězila parta kolem dosavadního starosty Luďka Kvapila s názvem Kmětiněves náš domov. „Pokud se dohodneme, starostou budu potřetí.

Protože už mám ale téměř důchodový věk, určitě bych rád svoje zkušenosti během tohoto volebního období předal mladším, aby mohli vést jednou obec sami," řekl Kvapil.

Za prioritu považuje nyní rekonstrukci návesního rybníka, na nějž byla místním odsouhlasena dotace ve výši 4,5 milionu korun, přičemž obec přidá ze svého 450 tisíc korun.

Tuřany

Co se týká Tuřanských, ti mají v obci také plno plánů a rozdělané práce.

„Naši odpůrci na nás před volbami házeli špínu stále, kvůli tomu, že jsme vedli kampaň pozitivně a naši protivníci

se chtěli za každou cenu dostat do vedení obce. Vymýšleli si i to, že lidé mají exekuce. Týká se to údajně i mojí osoby. Lidé za mnou nyní chodí a ptají se, jak člověk, který se stará o obecní finance, má takové problémy.

Takže nyní spíše já zvažuji, že podám trestní oznámení kvůli pomluvám" řekla Jitka Janouchová, manželka dosavadního starosty Tuřan, která pracuje na obci jako účetní.

Kromě dalšího mají prý odpůrci dosavadnímu vedení Tuřan starostovi a jeho kolegům za zlé nedávnou výstavbu mateřské školy. Nejen, že se původní termín jejího dokončení posunul, ale starosta Janouch musel řešit i řadu reklamací, které má přitom na svědomí renomovaná kladenská stavební společnost.

Špatná byla nejen střecha, ale objevily se i další nedostatky například v kuchyni. Stejně tak je prý předmětem sporu i zamýšlená přístavba nad obecním úřadem. Na akci mají Tuřanští nyní již odsouhlasenou dotaci.

Ať tak či tak, vše je už v rukou těch, kteří uspěli v opakovaných volbách. Uskupení Za lepší Tuřany a Byseň je na tahu. Nyní mohou svým voličům několik let dokazovat, že budou pracovat lépe než jejich předchůdci.

Autor: Kateřina Husárová

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

	Náměstek hejtmanky M. Kupka (druhý zleva) a P. Bendl (třetí zprava) během slavnostního zahájení provozu nového přístroje CT.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení