Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava, koncert, fotografování, takový bude Týden kojení v Kladně

Kladno – Světový týden kojení se uskutečnil začátkem srpna. Ten český začíná nadcházející pondělí. Opět se do něj zapojuje novorozenecké oddělení Oblastní nemocnice Kladno. Od pondělí do pátku se v největším středočeském městě uskuteční několik aktivit primárně zaměřených právě na podporu kojení a kojící matky.

13.9.2015
SDÍLEJ:

STANIČNÍ SESTRA novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno Helena Mrázkové s maminkou Annou náprstkovou ze Mšeckých Žehrovic a její dcerou Emou. Foto: Robert Božovský

Ve spolupráci s kladenským magistrátem a laktační poradnou mamAkademií uspořádá novorozenecké oddělení benefiční koncert v sále Galerie Kladenského zámku. Bude se konat v pátek 18. září od 17 hodin. Vystoupí zde žáci Základní umělecké školy Slaný, flétnový sbor Carduelis a dětský sbor Chorus Carolinus juniori. O dva dny dříve, ve středu 16. září v 15.30 hodin, se v Zahradě Kladenského zámku uskuteční focení kojících maminek a jejich dětí. Celý týden, od pondělí do pátku bude ve vstupní hale Centra akutní medicíny oblastní nemocnice umístěna výstava velkoplošných fotografií Terezy Schneiderové s tématem Kojící maminky.

 „V minulých letech jsme v rámci českého týdne kojení uspořádali odbornou konferenci, maminky k nám mohly přijet na kontroly kojení. Prostřednictvím regionálního rádia jsme připravili i poradnu pro maminky," uvedla staniční sestra novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno Helena Mrázková.

Ve prospěch novorozeneckého oddělení bude uspořádán i zmíněný benefiční koncert. Z výtěžku budou pro oddělení zakoupeny nové pomůcky.

Do osvětové kampaně na podporu kojení se zapojilo už 170 zemí. Na každý rok vyhlašuje WABA (Světová aliance na podporu kojení) nové téma. Letošní motto zní Kojení a práce, ať nám to spolu funguje. Český týden kojení navazuje na srpnový Světový týden kojení.
„Cílem je upozornit veřejnost na nezastupitelnou úlohu mateřského mléka pro vývoj dítěte. První krok ke správné výživě a zdravému startu do života dětí mohou učinit matky tím, že se rozhodnou své děti kojit," poznamenala Helena Mrázková.

Výzkumy potvrzují nezvratné zdravotní, výživové, imunologické, vývojové, psychologické, sociální, ekonomické a ekologické výhody kojení nebo krmení kojenců mateřským mlékem. Je doporučováno do konce šestého měsíce, dále v kojení se zavedením příkrmů pokračovat do dvou i více let.

„Mateřské mléko je unikátní a druhově specifické, jeho nezastupitelnost byla dokázána opakovanými výzkumy. Obsahuje vyváženou skladbu nejrůznějších látek, které jsou nezbytné pro správný vývoj dítěte. Vedle základních složek jako bílkoviny, tuky, cukry, minerální látky či vitaminy obsahuje řadu enzymů, hormonů a látek podporujících imunitu dítěte. Poslední výzkumy poukazují i na přítomnost kmenových buněk. Ty mají schopnost vytvářet specializované buňky jednotlivých tkání," vysvětlila staniční sestra.

Všechny tyto složky jsou důležité pro rozvoj celého organismu. Umožní, aby se zažívací trakt osídlil správnými bakteriemi, aby se nastartoval vývoj imunitního systému, podpořil vývoj mozku a nervové soustavy. „Má význam pro zdravý vývoj jedince i v budoucnosti. Je známo, že u kojených dětí je nižší výskyt alergií, cukrovky, infekčních onemocnění, aterosklerózy," dodala Helena Mrázková .

Autor: Robert Božovský

13.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení