Slánský starosta Ivo Rubík Kladenskému deníku sdělil: „Vědci v místě objevili středověké sklepy, které je nutné prozkoumat v několika etapách.”

Vedoucí skupiny archeologů Jan Frolík k tomu doplnil, že uplynulý pátek skončila jedna z částí bádání, při kterém byly objeveny zejména klenuté sklepy a jeden takzvaný loch, což je přírodní sklepení – jáma vyhloubená 
v hornině, například v kameni. Místo, kde se průzkum provádí, tedy na dosavadním parkovišti naproti Městskému centru Grand, patřilo ve středověku k takzvanému Lounskému předměstí.

Přesto, že se lokalita nacházela až za branou města, už tehdy tam podle Frolíka stály nejméně tři městské domy. Je proto přesvědčen, že v místě objeví ještě i další sklepy a jiné zajímavé útvary. Vzhledem k tomu, že ale budou muset ustoupit výstavbě parkovacího domu, nezachová se z nich nakonec téměř nic.
Ve stejných místech se totiž budou hloubit podzemní podlaží pro zmíněnou stavbu.

„Jediné, co můžeme pro budoucí generace zachovat, je vše řádně zdokumentovat 
a vyzdvihnout ze země některé obzvláště cenné artefakty. Archeologové, kteří se do lokality vrátí, budou zkoumat i středověké dvorky někdejších obyvatel. Podle vědců to bude novodobá návštěva domácností našich předků. Ať už je bádání v místě jakkoli důležité, starosta Rubík si stěžuje především na pomalé tempo archeologů, kteří podle jeho slov průzkum zbytečně zdržují.

Bude prý jedině rád, až vejde v platnost novela zákona o památkové péči.V případě pasivity státních úředníků, kteří do zahájení stavby v dané lhůtě neoznámí chystaný archeologický průzkum, bude hrát nastalá situace do karet už jen investorovi.

Co se týče stížností na pracovní nasazení vědců, v neprospěch slánské radnice naopak hovoří sami archeologové. Kladenskému deníku včera vedoucí pracovní skupiny archeolog Jan Frolík řekl: ”Město jsme několikrát v létě před zahájením výstavby upozorňovali na to, aby se o celou záležitost zajímalo, že proti Grandu zcela určitě bude nalezena spousta cenných vykopávek. Podle mě byli liknaví, buď vedení města nebo zhotovitelská firma, která s námi měla komunikovat již v srpnu. Kvůli tomu skončíme s průzkumem nejdříve v prvním prosincovém týdnu,” obhajuje časovou prodlevu vedoucí pracovní skupiny Jan Frolík.

Podle jeho slov by už dnes měla začít na základě dohody s městem etapa další. „V zemi je hodně unikátů a ty je třeba důkladně prozkoumat. Naštěstí nám stále ještě přeje počasí,” uzavřel archeolog.