„Upřednostnili jsme výměnu před postupnou modernizací. Je to levnější, rychlejší a kvalitnější postup,“ uvedl ředitel Správy bytového fondu Vojtěch Munzar.
„Výměna starých výtahů je nutná, protože evropské normy jsou přísné,“ uvedl Munzar. Podle nich musí být například opatřeny šachetními dveřmi. „Díky tomu se prostor v kabinách zmenší, ale na druhou stranu nové výtahy budou mít větší nosnost,“ dodal ředitel.
Moderní výtahy už mají například ovládání šachetních dveří na fotobuňku a velkým pokrokem je, že všechny kabiny jsou napojeny GSM technologií na dispečink společnosti Schindler, se kterou město uzavřelo smlouvu na základě otevřeného řízení. V případě poruchy by tak měla být zabezpečena rychlá a bezproblémová komunikace a zajištěn prakticky automatický servis.
Předmětem smlouvy je výměna všech výtahů v městských bytových domech, které nejsou určeny k privatizaci, tedy 66 výtahů, ale je předpoklad, že se jich právě kvůli pokračující privatizaci vymění zhruba o deset méně. Investice by měla činit 63 milionů korun bez DPH. Součástí obnovy výtahů je také výměna strojů, které nebudou tak hlučné jako stávající.
Při výměnách musí samozřejmě dojít k odstávce. „Jsme si vědomi, že pro nájemníky je to velká, ale nutná komplikace. Klid a pohodlí, které nové výtahy přinesou, jim vše jistě vynahradí,“ řekl ředitel.
Tří nových zdviží se již dočkali obyvatelé domů čísel popisných 2532 a 2544 v Americké ulici. „Další budou letos následovat v domech na náměstí Edvarda Beneše a v ulicích Lacinově a Ostravské,“ dodal Munzar.
„Výtah v našem domě funguje bez problémů, ale pokud něco stěhujeme, musíme po schodech. Nevejde se tam ani kolo,“ řekla obyvatelka městského domu na náměstí Edvarda Beneše v Kladně.