„Musel jsem to vynést na světlo, nápis byl zaprášený. Když jsem si to přečetl, dvakrát do zpěvu mi nebylo,“ řekl Kladenskému deníku František Bureš s úsměvem na tváři. To už věděl, že ve skutečnosti žádné nebezpečí nehrozilo.


Odborníci přivolaní slánskou policií totiž zjistili, že šlo o neškodnou látku – etalon, který se používá k určování různých chemických látek. Jak se na ampule dostal nápis yperit, se zatím zjišťuje. „Ampulky s etalonem tvoří jakousi barevnou vzorkovnici, která se dříve používala v polních chemických laboratořích. Mimo jiné ale i v armádě, kde se s ní detekovaly bojové plyny, mezi něž yperit patří,“ vysvětlil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Nález
z kůlny podle něj rozhodně nebezpečný nebyl.


Dům ve Vrbičanech, ve kterém byly ampule nalezeny, je zhruba sto let starý. František Bureš zde bydlí zhruba tři roky. „Jak se to sem dostalo, by mohl vědět jedině předchozí majitel. Když jsem začal vyklízet kůlnu, nenapadlo by mě, že tu můžu něco takového najít,“ dodal.


Yperit, zvaný také hořčičný plyn, je vojenský plyn, který byl použit Němci v první světové válce. Poprvé byl vynalezen Frederikem Guthrie v roce 1860. Patří do skupiny zpuchýřujících bojových látek, projevuje se leptáním sliznic. Yperit proniká i ochranným oděvem. Oběť má pocit, že cítí vůni česneku, což způsobuje prvek alicin. Hodně postižené části je třeba amputovat.