Hasiči ho proto museli vyprostit. Na místě zasahoval i vysokozdvižný jeřáb. Náročný zásah trval dvě a půl hodiny. 

Nejtěžším úkolem pro hasiče bylo vymyslet způsob, jak koně vytáhnout z jámy ven. Jako první variantu zvolili, že zacouvají jeřábem na dvůr a koně vyprostí. Naneštěstí byla příjezdová cesta příliš úzká.

Vozidlo tedy přistavili z jiné ulice, ale ukázalo se, že je rameno jeřábu příliš krátké. Navíc by ještě museli rozebrat střechu. Nakonec zvolili třetí variantu, která byla úspěšná. Na dvůr zacouvali prvním výjezdovým automobilem. Hasiči uvnitř garáže uvázali několik speciálních uzlů s kladkou a celý systém navázali na naviják automobilu. Koně podvázali dvěma popruhy a zavázali mu hlavu.

„Kůň je relativně v klidu a hasiči na místě čekají na příjezd zvěrolékaře, který má dá nějaký uklidňující prostředek, aby se vyproštění zvířete uskutečnilo bez problémů,“ sdělila tehdy Deníku po dvou hodinách zásahu mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Kůň tedy dostal uklidňující injekci a samotné vyproštění bylo zahájeno. Nervózní zvíře se začalo plašit a zadní částí těla spadlo zpět do jámy. Hasiči proto postupně díru zakrývali a zhruba deset minut ho vytahovali pomocí navijáku i vlastních rukou.

Vše nakonec dobře dopadlo. Náročný zásah absolvovalo jedenáct hasičů. Kůň urpěl odřeniny končetin, ale prý si nic nezlomil a brzy se dal do pořádku.

Pamětníci, politici i veřejnost si připoměli oběti lidické tragédie
Z ARCHIVU: V Lidicích se konal tradiční pietní akt

Matěj Říha