Jak Kladenskému deníku před deseti lety prozradil tehdejší i současný bílichovský starosta Bohuslav Ježek, důvodů k pořádání sešlosti bylo hned několik. „Podnětem bylo jednak ukončení tohoto volebního období, dále zavedení hlavního vodovodního řadu do obce a v neposlední řadě oblíbený sjezd bílichovských rodáků,“ vyjmenoval starosta.

S nápadem na pořádání akce prý přišli sami obyvatelé. „Zastupitelstvo obce reagovalo na přání obyvatel a příznivců Bílichova, kteří po úspěšné oslavě k výročí šest set let v roce 2007 žádali o podobnou oslavu i nyní,“ vysvětlil Bohuslav Ježek.

Od účasti většinu lidí tehdy neodradil ani vytrvalý hustý déšť, který se na Bílichov od rána snášel. Příchozí měli navíc k dispozici kryté posezení, stanové občerstvení a obě místní pohostinství. Muzika hrála téměř nepřetržitě. Po úvodním slovu Bohuslava Ježka se mikrofonu chopil orchestr Žižkovanka následovaný velmi populární dvojicí harmonikářů Duo BoBo. Až do nočních hodin se o zábavu starali pánové Obr a Syrůček.

Zájemci si také mohli prohlédnout výstavu fotografií Daniela Macka. Snímky zachycující Bílichov byly k dispozici v budově obecního úřadu.

Dřetfest 2013
Z ARCHIVU: V Dřetovicích zaduněl tvrdý rock

Samotný začátek signalizoval, že akce se bude odvíjet především v přátelském a zábavném duchu. Když se za zatáčkou mihlo známé vozidlo Tatra 603, nikdo ještě netušil, že z něj za okamžik bude vystupovat starosta Ježek.

Napadlo nás, že když je výročí 603 let, bylo by takové uvítání vtipné. Vůz jsme sehnali přes internet,“ podotkl starosta, který nezapomněl vzpomenout na všechny, kdo na akci přišli.

„Děkuji rodákům a zúčastněným, že i v proudech vody jim stálo za to slavit a pobavit se na našem Bílichově. Také děkuji organizátorům a všem, kteří akci připravili, především hlavnímu organizátorovi slavnosti Ladislavu Šánovi,“ uzavřel starosta Bohuslav Ježek.

Rytíři v nahrávacím studiu.
Z ARCHIVU: Rytíři byli ve zpěvu dobří, laso jim ale Anopheles nehodil