Speciální překvapení připravili před osmi lety pedagogové pro prvňáčky z Tuchlovic. Tehdejší zástupce ředitelky zdejší školy Jan Bejček uvedl: „Říkali jsme si s ostatními kolegy, že kromě píle a dřiny je někdy v životě potřeba i trochu štěstí. A tak každý z nás vyrobil obálku se štěstíčkem."

Obálky skrývaly různé talismany, drobné hračky a nebo takzvanou imunitu. „Tu mohou děti využít třeba v případě, že zapomenou vypracovat domácí úkol nebo nebudou připraveny na zkoušení. Touto kartičkou se mohou omluvit," dodal Jan Bejček. Zahájení se už tradičně každý rok kromě žáků účastní i rodiče. S více než dvěma sty žáky jich přišlo okolo stovky.

Prvňáky v Tuchlovicích první den do lavic uvádějí žáci devátého ročníku. Stejně tomu tenkrát bylo i v kladenské 5. základní škole, která sídlí v Moskevské ulici. Její ředitelka Hana Vocelková celý program prvního školního dne popsala: „Po vystoupení našich sborů, pěveckého a flétnového, obohatilo ráno předvedení dětského aerobikového týmu."

A ani z této školy neodešly děti s prázdnou. Prvňáci dostali pamětní listy.

Více než čtyři desítky prvňáčků se shromáždily také před Základní školou Velvary. Za doprovodu svých nejbližších i budoucích spolužáků zahájili nový školní rok. Na veledůležité životní cestě je doprovodila i Včelka Mája, která byla tehdy nově maskotem školy.

Oproti jiným zařízením si Velvarští mohli tehdy ještě dovolit luxus, kdy nejmenších dětí je ve třídě po čtyřiadvaceti, což výuce více než svědčí. Jelikož se ve Velvarech stalo tradicí, že první den vyučování se nese v duchu zahradní slavnosti, nechyběly na školním dvoře sladkosti, občerstvení a soutěže, které pro malé přichystali velcí školáci.

Poprvé ve škole. Jedna z chvílí, na kterou se nezapomíná po celý život. Práh buštěhradské Základní školy Oty Pavla včera překročilo 43 nových žáků. Někteří z nich už školu trochu znali, a to nejen ze zápisu, ale i z přípravného kurzu pro první třídu.

Byli mezi nimi nejen mladí obyvatelé Buštěhradu, ale i okolních obcí. „Už třetím rokem zde učíme čtení pomocí genetické metody," uvedla tenkrát ředitelka školy Věra Sklenářová. Všichni žáci (ti nejmladší i s rodiči) se úderem osmé hodiny sešli na školní zahradě.

Prvňáčci pak obdrželi z rukou dvou třídních učitelek pamětní medaile. Ředitelka potěšila žáky dobrou zprávou: „Protože máme nové šatny, dostanou všichni svou vlastní skříňku." Do školních lavic se žáci rozešli po společném zvolání „hurá", odpočítaném učitelem Václavem Bartákem, čímž dokázali, že se na školu těšili.