Restaurátorský zásah čeká nejen zvon samotný, který získá vedle srdce také novou povrchovou úpravu, opraveno bude například i místo jeho závěsu ve věži.

Erasmus míří na Zbraslav, kde na něm budou pracovat mistři ze Zvonařství Manoušek. „Zvonařská dílna Petra Rudolfa Manouška je v rámci České republiky nejznámější a nejzkušenější,“ připomněla Barbora Bartoníčková z odboru kultury a památkové péče Městského úřadu Slaný.

Jak potvrdil slánský zvoník Jan Hacker z Podlešína, který je zvoníkem zároveň i v pražské katedrále svatého Víta, zvon snášeli společně s dalším místním zvoníkem Luďkem Daičem za asistence tří gymnazistů, skautů z oddílu Stopaři, kteří se rovněž po celý rok střídají ve zvonici.

„Erasmus bude opraven ze soukromých darů. Náklady na jeho opravu by se měly pohybovat v řádech desítek tisíc korun. Vše záleží ale i na rozsahu opotřebení všech prvků, které bude nutné opravit. To ukáže až restaurátorský průzkum,“ vysvětlil Hacker.

Akce je podle slánských památkářů součástí plánovaného restaurování celé zvonové soustavy kostela. Později by měly následovat i prostřední zvon Vojtěch, ulitý v roce 1508 novoměstským zvonařem mistrem Bartolomějem, a nejstarší Gothard, vyrobený v roce 1494 novoměstským zvonařem Jiřím Konvářem.

Na chystané opravy Vojtěcha a Gotharda dohlédne vlastník, jímž je církev, slánští památkáři, ale i Národní památkový ústav. Cílem je získat na renovaci dvou větších a starších zvonů dotaci.