Restaurátorský zásah čeká nejen zvon samotný, který získá vedle srdce také novou povrchovou úpravu, opraveno bude například i místo jeho závěsu ve věži.

Erasmus míří na Zbraslav, kde na něm budou pracovat mistři ze Zvonařství Manoušek. „Zvonařská dílna Petra Rudolfa Manouška je v rámci České republiky nejznámější a nejzkušenější,“ připomněla Barbora Bartoníčková z odboru kultury a památkové péče Městského úřadu Slaný.

Slavnostní otevření nové voliéry pro sovice se zástupci Kladna
Podívejte se: V Zooparku Zájezd slavnostně otevřeli nové voliéry pro sovice

Jak potvrdil slánský zvoník Jan Hacker z Podlešína, který je zvoníkem zároveň i v pražské katedrále svatého Víta, zvon snášeli společně s dalším místním zvoníkem Luďkem Daičem za asistence tří gymnazistů, skautů z oddílu Stopaři, kteří se rovněž po celý rok střídají ve zvonici.

„Erasmus bude opraven ze soukromých darů. Náklady na jeho opravu by se měly pohybovat v řádech desítek tisíc korun. Vše záleží ale i na rozsahu opotřebení všech prvků, které bude nutné opravit. To ukáže až restaurátorský průzkum,“ vysvětlil Hacker.

Hořící auto na náměstí Svobody v Kladně.
Video: Na náměstí Svobody v Kladně hořelo auto, v ohrožení byla i další vozidla

Akce je podle slánských památkářů součástí plánovaného restaurování celé zvonové soustavy kostela. Později by měly následovat i prostřední zvon Vojtěch, ulitý v roce 1508 novoměstským zvonařem mistrem Bartolomějem, a nejstarší Gothard, vyrobený v roce 1494 novoměstským zvonařem Jiřím Konvářem.

Na chystané opravy Vojtěcha a Gotharda dohlédne vlastník, jímž je církev, slánští památkáři, ale i Národní památkový ústav. Cílem je získat na renovaci dvou větších a starších zvonů dotaci.