„Spolek vznikl asi už před deseti lety, přičemž jeho aktivita byla zaměřena na zážitkové prohlížení památek. Vidícím lidem jsme zavázali oči a provedli je hradem Křivoklát. Po téhle návštěvě jsme jim šátky rozvázali a ukázali jim, kde byli. Oni z toho měli pak velmi hluboký zážitek,“ nastínila začátky fungování spolku jeho předsedkyně Helena Doubková s tím, že veškeré aktivity spolku se tedy točí kolem vzdělávání.

„Máme rádi alternativní přístupy. Umíme se navíc na danou oblast dívat z více úhlů pohledu,“ doplnila Doubková, která i minulosti na Kladensku spolupracoval už i s kladenským volnočasovým střediskem Labyrint. Právě spolek Atrium V v čele s Helenou Doubkovou si letos poprvé přichystal pro děti v luníkovském statku program týkající se právě Betléma.

Na dvoře, a po setmění ještě na půdě statku, na příchozí čekalo asi osm tematických otázek. Ty byly vztaženy právě k období kolem roku nula. „Dětí jsme se ptali, jak to tehdy mohlo v Betlémě vypadat, jaké tam bylo počasí, kde vlastně Betlém leží, jak vypadaly chlévy, co mohla jíst Marie, nebo jestli si Ježíšek čistil zoubky,“ nastínila předsedkyně spolku.

Po absolvování tohoto kvízu se děti spolu se svým doprovodem přesunuly do vnitřních prostor statku, kde na ně čekala stavba betlémského chléva z krabic a polystyrenu. „Prioritou bylo, aby si děti vyzkoušely stavbu takového chléva, a tím uspokojily svou kreativitu. Někdo si bral inspiraci z obrázků, někdo naopak stavěl podle vlastní tvořivosti. Jedna holčička například ani Marii s Josefem do chléva nepustila, vlezla si k miminku sama a tvrdila, že se o malého Ježíška bude starat sama,“ vylíčila s úsměvem pro Kladenský deník Doubková.

Následně si pak děti mohly vyzkoušet přiřadit uši a rohy k hlavám vola a oslíka. Obě postavy po úspěšném sestavení pak také do chléva umístily. Nachystány byly pro děti i různé chytáky, například jestli Marie potřebovala sluneční brýle nebo mobil. Na závěr si malí i velcí návštěvníci mohli z papíru a dalších materiálů vytvořit vlastní Betlém, který si mohli odnést domů. Dospělý doprovod navíc obdržel ještě jedno z prvních PF přání, které v roce 1906 v Paříži vytvořil český grafik, malíř a ilustrátor Viktor Stretti.

Akce do Luníkova přilákala do stovky návštěvníků. Díky ní se navíc řada dětí, ale i dospělých, dověděla o Betlému nové informace. Největším překvapením byla obvykle jeho zeměpisná poloha. „Děti znají ze školy, ze školky nebo televize základy. Ví například, že je Marie, Josef a Ježíšek. Starší si vzpomenou, že v betlémském chlévě byl ještě oslík a vůl. Novinkou ovšem pro řadu dětí byl fakt, kde vlastně Betlém leží,“ dodala Doubková.