Dokazuje to i událost, ke které došlo v Bílichově. Koním, které se roky pasou ve zdejším výběhu, se stal osudným pokrm, který jim v uplynulých dnech někdo podal. Výsledkem je jedna uhynulá kobyla, druhá se střevními obtížemi a stejně tak dvouměsíční hříbě. Ti naštěstí přežili. Avšak spíše jen zázrakem.

V první chvíli se zdálo, že koně někdo úmyslně otrávil. Skutečnost je zřejmě jiná. Ten, kdo zvířata nakrmil, to patrně neudělal ze zlého úmyslu, ale z pouhé nevědomosti. Jak potvrdil chovatel Josef Kučera z Bílichova, koním někdo podal obyčejný hrách setý. Výsledky jsou však katastrofální.

Že by šlo o zlý úmysl, si nemyslí ani partnerka chovatele Helena Staňková. „Asi šly kolem třeba děti a podaly koním lusky, které rostou na sousedním poli. Jsou sladké, tak jim chutnaly. Ten hrách nám byl čert dlužen. Když jsme přišli v osudný večer k ohradě, osmiletá kobyla Vanilka už ležela na zemi s nafouklým břichem a dobře nebylo ani dvanáctileté klisně Martě, ani Vanilčině hříběti. Okamžitě jsme volali veterináře z Loun,“ popsala Staňková.

Jenže situace se rapidně zhoršovala. Kobylka kromě koliky dostala i horečku. „Už nebylo možné ji ani převézt na operaci, převoz by nepřežila. Přivolali jsme proto i veterinářku z Ústí nad Labem. S kobylou strávila celé dva dny. Pokusila se jí pomoci ze všech sil, ale zvíře už tak neskutečně trpělo, že jsme ji po dvou dnech uspali,“ doplnila chovatelka.

Zdravotní obtíže kobylka nepřekonala patrně i proto, že rodila teprve před dvěma měsíci a její tělo nebylo ještě dostatečně odolné.

Starší kobyla Marta nadýmání z hrachu naštěstí rozchodila. A přežilo i Vanilčino hříbátko. S tímto čtyřnohým sirotkem však nyní má rodina hodně práce. Malého Malcolma musí krmit třikrát denně mlékem z láhve. „Vydatně pomáhají i vnučky, takže to zvládám. A hříbě se má čile k světu, dokonce už si samo sežvýká kousky trávy,“ zdůraznila Helena Staňková.

Po této smutné zkušenosti chovatelé z Bílichova důrazně apelují na veřejnost, aby brala vážně známá varování a zvířata v ohradách nepřikrmovala.

Není to poprvé, co se na Kladensku něco podobného přihodilo. Podobnou věc mají v paměti i chovatelé koní z Lidic u Otrub. Zde zhruba před dvěma lety rovněž uhynul kůň, kterého někdo v ohradě nevhodně nakrmil.