Vyhláška, kterou schválili v minulém týdnu jednohlasně kladenští zastupitelé, nabývá platnosti 15. října 2023.

Oddechnou si nejen obyvatelé sídlišť, ale především chovatelé, pro jejichž psy je rachot petard často traumatizující. Omezující vyhlášku vítají i Hana a Josef Hájkovi z Rozdělova. „Měli jsme vždycky pejsky, třeba i dva, a pokaždé jim rány vadily. Teď máme ratlíka Lumpíka, který se petard velmi bojí, a když je slyší, třese se o silvestru celý den. Nechce se jít ani vyvenčit,“ říká Josef Hájek z rozdělovského sídliště. Nejde přitom jen o zvířata. „Je nám s manželkou už hodně přes osmdesát let a i pro nás jsou nadměrné výbuchy stresující,“ dodává senior.

Artroskopie je miniinvazivní zákrok a pro pacienta šetrný.
Operace kloubů jsou v Kladně šetrnější. Nemocnice má nové artroskopické věže

Kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) připomíná, že vyhláška má zamezit neřízenému odpalování pyrotechniky, které omezuje a ruší nejen seniory, ale i další lidi, a způsobuje utrpení zvířatům.

„Při významnějších akcích mohou organizátoři zaslat odůvodněnou žádost o výjimku, kterou rada města vyhodnotí a ohňostroj může povolit. Létající lampiony štěstí jsou zakázány úplně, protože je to ohnivá časovaná bomba, která může zapříčinit vznik požáru,“ vysvětluje Volf.

U sousedů s omezením nepočítají

V sousedním Slaném vyhlášku na regulaci zábavní pyrotechniky nemají. Město aktuálně uplatňuje pouze vyhlášku o stanovení podmínek pro pořádání veřejnosti přístupných akcí, kdy je pořadatel povinen oznámit i to, zda a kdy bude program zahrnovat ohňostroj.

Podle slánského místostarosty Pavla Rubíka město o zavedení vyhlášky na regulaci zábavní pyrotechniky ani neuvažuje. „Slaný se řídí metodickým doporučením ministerstva vnitra, které se týká používání zábavní pyrotechniky na veřejných prostranstvích. S ohledem na judikaturu Ústavního soudu je prodej a používání pyrotechnických předmětů už důkladně upraven zákonem a obce nemohou zakázat používání zábavní pyrotechniky na celém území obce a po celý kalendářní rok,“ říká Rubík, podle kterého ve Slaném dosud neřešili závažnější problémy spojené s užíváním zábavní pyrotechniky na veřejném prostranství.

Odpadní jímky v Honicích jsou pro ptáky nebezpečnou pastí, koryto je hrozbou i pro děti.
Past mezi poli. Odpadní jímky v Honicích mohou být pro ptáky nebezpečné

Liberální vůči rachejtlím jsou také v Rakovníku, kde podle mluvčí radnice Kateřiny Hradilové žádná vyhláška, která by omezovala užívání pyrotechniky, není a ani se její zavedení nechystá. Stejné je to i v Mělníku, jak potvrdila mluvčí města Alena Matějčková.

V Berouně regulují používání zábavní pyrotechniky vyhláškou už pět let. Odpalovat petardy je ve městě zakázáno v době nočního klidu. „Tento zákaz se nevztahuje na noc z 31. prosince na 1. ledna,“ stojí v tamní vyhlášce. Příbram je ještě o něco přísnější. Výjimku tam tvoří jen několik dní v roce: 1. ledna, 30. dubna, 3. prosince, 5. prosince a 31. prosince.