I s takovými extrémními případy se záchranáři setkávají. Proti podobným zneužitím výjezdů neexistuje žádný zákon a volající jsou tak nepostižitelní. „Přitom mozkových příhod a infarktů je přibližně stále stejný počet. My však jezdíme mnohem častěji, promiňte mi ten výraz, k hovadinám. Suplujeme mnohdy činnost praktických lékařů u případů, které nevyžadují neodkladnou péči. A pak se nemůžeme dostat ke skutečně vážným událostem. To pak paradoxně vede k tomu, že přibývá stížností na naši práci," konstatoval ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek s tím, že je nutné s ministerstvem zdravotnictví tuto situaci řešit.

A takových událostí je čím dál více. Za posledních pět let vzrostl Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje počet ošetřených pacientů o více než čtvrtinu a poprvé přesáhl magickou hranici 100 tisíc. Nejčastěji záchranáři vyjížděli v Praze-východ (9444 pacientů), hned na druhém místě se umístil okres Kladno (9271 pacientů). Kromě zmíněných často zbytečných výjezdů stojí za rostoucím počtem ošetřených i to, že v kraji přibývají obyvatelé a populace stárne. Zaznělo to na včerejší tiskové konferenci, kterou Středočeská záchranná služba uspořádala ve svém sídle v areálu kladenské nemocnice.

Horké léto

Nejvíce výjezdů středočeští záchranáři zaznamenali v letních měsících, od června do srpna. „Souvisí to s tím, že lidé tráví tomto období čas v rozsáhlých chatových a rekreačních oblastech kraje. Naopak nejméně výjezdů bylo v únoru a listopadu," konstatoval Martin Houdek.
Co se týká jednotlivých dnů, nejvíce zásahů evidují záchranáři v sobotu, nejméně uprostřed týdne.

Resuscitace

Loni provedli záchranáři ve středních Čechách 795 resuscitací, z nichž bylo 277, tedy přibližně třetina, primárně úspěšných, tedy přeživších, což představuje úroveň světové špičky. Uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči středočeské záchranky a zároveň výjezdový lékař Jiří Knor.

„Zdravotní pojišťovny přitom záchranné službě proplácejí za resuscitaci pacienta například v Kladně částku čtyři sta korun. Za každý kilometr ujetý při zásahu dostáváme čtyřicet korun. Taxikáři v Praze mají víc," poznamenal Patrik Merhaut, vedoucí krajského zdravotnického operačního střediska.