Opilce prohlédne a s nafasovaným andělem ho zřízenci ukládají na lůžko v ´kleci´.

Před osmou ráno si muž pátrající ve vzpomínkách, cože se to vlastně včera seběhlo, vyzvedává své věci a s účtenkou za ubytování vychází na čerstvý vzduch. Tak ještě před několika lety noc co noc fungovala kladenská záchytka. Město na její provoz ročně vynakládalo částku vyšší než dva miliony korun, přitom vymahatelnost poplatků za poskytnuté služby byla u naprosté většiny opilců nulová. Radnice se proto rozhodla záchytku zrušit. Dnes ji v největším středočeském městě alespoň částečně nahrazují dva takzvané expektační pokoje.

„Na záchytce, která fungovala denně od osmnácti hodin večer do osmi ráno, bylo osm lůžek. Lékaře jsme měli nasmlouvané většinou z nemocnice, spíše to ale byla jejich dobrá vůle zde sloužit. Provoz byl velmi drahý a vymahatelnost poplatků mizivá, zejména od těch, kteří na záchytce skončili xkrát,“ uvedla Eva Novotná z odboru sociálních věcí a zdravotnictví kladenského magistrátu, která měla provoz záchytné stanice na starosti.

Když města a obce z okolí odmítly za své opilce na provoz záchytky přispívat, došla vedení města trpělivost a zařízení bylo zrušeno.

Dnes naopak Kladno přispívá na provoz záchytné stanice v Příbrami, široko daleko jediného zařízení svého druhu, a to roční paušální částkou 15 tisíc korun. „Rozhodli jsme tak, přestože tam asi moc lidí z Kladna nekončí. Většinu podnapilých se městská policie snaží dopravit domů, ať se o ně postará jejich rodina. Nicméně strážníci by neměli posuzovat jejich zdravotní stav, zda jsou opilí nebo pod vlivem nějaké návykové látky. To přísluší zdravotníkům. Do budoucna by měl existovat model, kdy bude záchytka součástí krajské nemocnice, pak bychom byli ochotni se na tom nějakým způsobem podílet,“ poznamenal primátor Kladna Dan Jiránek.

V kladenské nemocnici, kam jsou po zrušení záchytné stanice podnapilí lidé přiváženi, byly už v loňském roce zřízeny ve staré budově dva expektační pokoje, kde na opilce neustále dohlíží zřízenec.