Čas prázdnin se kvapem blíží ke svého konce a pro všechny školou povinné se brzy rozezní školní zvonky. To s sebou přináší nejen smíšené pocity studujících, ale také nákup potřebných věcí. Zvlášť pečlivě vybírají rodiče budoucích prvňáčků, někteří mají jako nápovědu seznam potřeb ze školy. Jiní musí s nákupem počkat až na první školní týden.
„Dostala jsem seznam věcí, které má mít syn připraveny. Zatím jsme nakoupili jen přezůvky, aktovku a vybavený penál. Zbytek věcí se dozvíme až první školní den,“ řekla maminka budoucího prvňáčka Jana Pražáková.
Na některých webových stránkách kladenských škol si mohou rodiče seznam potřeb prohlédnout již nyní. Kromě klasických štětců a pastelek je na něm například igelitový ubrus na lavici či podložka pro modelování.
V základních školách, na rozdíl od středních, mají žáci potřebné učebnice k dispozici zdarma po celý školní rok. Závěrečné vyúčtování vychází rodiče mnohem laciněji než jakýkoliv nákup nových učebnic.
„Pár zájemců o učebnice jsme tu již měli, ale hlavní nápor čekáme samozřejmě až první týden v září. Také hodně záleží na školách, zda zadávají žákům seznamy literatury již nyní nebo až v prvních dnech vyučování. Myslím si, že všechny povinné učebnice není problém sehnat, výjimečně se stane, že na začátku školního roku nestíhají tiskárny a pak je třeba výtisky objednat,“ informovala prodavačka kladenského knihkupectví.
Trendem posledních dob je také nákup levnějších školních potřeb přes internetovou inzerci. Příspěvky Prodám levně učebnice v zachovalém stavu se to na webových stránkách jen hemží. A není se co divit, rozdíly mezi novými a použitými knihami se často pohybují i v řádu stovek korun. Hlavně učebnice cizích jazyků jsou jedny z nejdražších.
Oblíbená na středních školách bývá i burza učebnic, kdy studenti vyšších ročníků prodávají levněji své nepotřebné učebnice a pracovní sešity mladším spolužákům, často i s vyplněnými výsledky.
„Mohu říci, že se snažím nakupovat učebnice pouze na burze. Nevadí mi občas pomuchlané listy či zohýbané rohy. Hlavně, že ušetřím nějakou tu korunu. Sešity se snažím kupovat si v tvrdých deskách s velkým počtem listů. Je praktické mít na jeden předmět stálý sešit po několik ročníků. Mohu si tak snadno vyhledávat i starší poznámky a ušetřím,“ vysvětlila Kladenskému deníku svůj systém budoucí studentka třetího ročníku sportovního gymnázia.
Při pohledu do regálů papírnictví rozhodně nelze říci, že není z čeho vybírat. Sešity a desky různých barev s rozličnými motivy jsou k dostání snad všude. Pouze jedna věc má po celé generace stejnou barvu a tvar: slabikář.