„Pracuji jako pomocná kuchařka v bývalém GDM a práce mě moc baví. Před nedávnem jsem se vdávala, a proto se moc těším, až budeme s Romanem v bytě. S jednou z dalších holek, která by tam měla bydlet s námi, se kamarádím, ale s tou druhou příliš ne, tak snad to bude dobré,“ řekla Martina Bothová. Té s jejím přítelem Romanem Švandrlíkem před časem na kladenském magistrátu stvrdili jejich vztah.

Do nového bytu se těší i Roman. „Martina dobře vaří i pere, takže se moc těším, až budeme bydlet sami. Teď sice nemám práci, ale chodím po brigádách a hledám si ji,“ popsal svoje pocity.

„Ve Ctiborově ulici bychom od podzimu měli mít pronajatý třipokojový byt s kuchyní a sociálním zařízením v prvním poschodí jednoho z domů pro šest klientů. Pevně doufám, že vše dopadne dobře, s majitelem jsme se dohodli na devětadevadesát procent,“ sdělila ředitelka Zahrady Eva Bartošová.
Náklady na uvedení bydlení do provozu se však pohybují kolem dvou set padesáti tisíc korun a zařízení se nyní potýká s nedostatkem financí pro jeho rekonstrukci.

„Je třeba tu provést nějaké opravy, instalační práce, vymalovat a nakoupit nábytek. Proto jsme velmi rádi, že díky vítězství v celostátní soutěži Naděje pro změnu ústavů byla Zahrada i letos na prvním místě. Za to jsme jako odměnu obdrželi padesát tisíc korun od Výboru dobré vůle Olgy Havlové a právě ty použijeme na zprovoznění bytu,“ uvedla ředitelka.

Kromě toho zařízení výrazně pomáhá i dlouhodobá spolupráce s občanským sdružením Etincelle, které pro Zahradu ve spolupráci s Bárou Nesvadbovou obdrželo dalších 45 tisíc korun vydražením jejího kalendáře. „Pevně doufáme, že zbývající prostředky se nám podaří získat pomocí dalších sponzorských darů,“ upřesnila k financování Bartošová.

Ze zařízení už v loňském roce do chráněného bydlení odešlo šest klientů, kteří nyní žijí v rodinném domě v Arbesově ulici. „Další dva páry se na jaře přestěhovaly do bytu ve Vrapicích a netypické chráněné bydlení pro pět autistů je ve Hřebči. V Zahradě však ještě zůstává dalších čtrnáct obyvatel, kteří by byli schopni samostatného života. Pro ty se budeme snažit získat byty v rámci projektu ROP (regionální operační program) Evropské unie,“ dodala Eva Bartošová.