„Zatím jsme na mezistupni jednání, kdy magistrát tento projekt podporuje. Záměr je takový, že kavárna by měla vzniknout v zadní části Divadla Lampion. Původně se sice hovořilo o prostorách v budově pošty, ale ty si pronajal nějaký soukromý podnikatel,“ popsal místo ředitel občanského sdružení Etincelle Jakub Knězů.

Podle jeho vyjádření je záměrem města spojit plánovanou rekonstrukci divadla a vybudování kavárny. „Tyto projekty se sice uskuteční společně, ale budeme si je dělat každý sám. Plánuje se, že až se zvelebí divadlo, měla by za jeho zahradou vyrůst moderní kavárna, kde by maminky s dětmi a samozřejmě i jiní mohli posedět na kávě. Také bychom zde rádi nabízeli například saláty a sendviče vlastní výroby,“ uvedl Knězů.

Projekt je zaměřen především na podporu zaměstnávání handicapovaných klientů zařízení Zahrada, ale není vyloučeno, že v kavárně budou pracovat i jiní. „Počítáme se zřízením sedmi až osmi pracovních míst, ale záleží na úvazku zaměstnanců. Byli bychom opravdu rádi, kdyby se nám projekt podařilo uskutečnit na přelomu roku, protože na podzim bude vedení města se zpožděním dávat výzvu k předložení projektů v rámci integrovaného rozvoje města. Doufáme ale, že vše dobře dopadne, protože spolu s divadlem jsme termínově první,“ uvedl ředitel.

Samotná rekonstrukce prostor pro kavárnu bude stát přibližně dva miliony korun. Financování provozu ale bude náročnější než běžné komerční zařízení tohoto typu. „Chtěli bychom, aby sem lidé přicházeli ze dvou důvodů. Jednak tu plánujeme vybudovat opravdu moderní a zajímavé prostředí, které se bude naprosto odlišovat a samozřejmě také proto, že tím zákazníci pomohou dobré věci,“ dodal Knězů s tím, že prvotní investice do vybudování bude z části hrazena středočeským krajským úřadem a druhá v rámci grantu z Evropské unie.