Kladno/ Báječná sportovní atmosféra panovala v sobotu v kladenském zařízení poskytovatele sociálních služeb Zahrada. Konal se zde totiž třetí ročník fotbalového turnaje mentálně handicapovaných hráčů posílených v týmech o své vychovatele.

„Účastní se ho šest týmů. Smyslem akce je dokázat, že i handicepovaní sportovci dokážou to samé, co zdraví. Jejich nasazení je totožné, jako u profesionálních hráčů,“ řekla Kladenskému deníku ředitelka zařízení Eva Bartošová.

„Skvělé je, že se turnaje zúčastní celá řada našich přátel. Finančně bychom bez jejich pomoci nemohli tuto akci uspořádat. Nejsou to žádní velcí pořadatelé, ale kamarádi, kteří našemu ústavu pomáhají dlouhou dobu. Jedná se například o lidi z bývalého Klubu 19, s nimiž jsme navázali spolupráci už před jedenácti lety,“ poznamenala ředitelka.

Domácí tým, vítěz loňského ročníku, se připravoval opravdu svědomitě. „Od ledna trénovali v tělocvičně, pak dvakrát týdně na zdejším hřišti. Celkem se zapojilo asi pětadvacet hráčů. Naši klienti se věnují i jiným sportovním aktivitám, stolnímu tenisu, atletice, jízdě na kole, bruslení a plavání. Sport je velmi důležitý. Vítězství pro ně znamená opravdu moc,“ vysvětlila Bartošová.

„S různými ústavy sociální péče spolupracuji dlouho, zejména v oblasti kulturního kumštu. Tady si připadám proti handicepovaným hráčům trochu méněcenná. Když jsme prováděla slavnostní výkop, skoro jsem se netrefila do míče,“ řekla se smíchem herečka a moderátorka akce Bára Štěpánová bydlící v Zákolanech.

„Pro klienty pořádáme ročně několik diskoték. Velmi nám v tomto směru vyšli vstříc v restauraci Na Tuháni. Druhým rokem spolupracujeme i na fotbalovém turnaji. Jeho laťka je nasazena vysoko,“ podotkl za přátele Zahrady Václav Rudovský.