Jak Kladenskému deníku řekl předseda pořádajícího zahrádkářského sdružení Josef Jandík, výstava letos nabízí 128 košíčků přibližně 80 odrůd jablek.

„Prezentuje se zde čtrnáct organizací zahrádkářů z celého okresu, ale také profesionální pěstitelé ze Pcher, Blahotic a Slaného," informoval Jandík.

Podle jeho slov se mezi zahrádkáři v poslední době začínají prosazovat takzvaná štíhlá vřetena. Místo klasickým jabloním se podobají spíše keřům.

„Mají tu výhodu, že je možné vysazovat je blízko sebe, nezastíní malou zahrádku, rodí už druhým rokem deset až patnáct kilogramů jablek a jsou ke koupi za přijatelnou cenu," uvedl předseda.

„Výstava je vyvrcholením letošní zahrádkářské sezony a zároveň přípravou na další. Pěstitelé mají šanci se veřejnosti pochlubit s jablky, která se jim na zahrádkách urodila," konstatoval Jandík.

Do soutěže o nejkrásnější jablko Kladenska bylo vybráno 33 exponátů. O konečném výsledku rozhodnou svými hlasy návštěvníci. Vítězný pěstitel získá vázu věnovanou majitelem skláren v Nižboru.

V Domě zahrádkářů v Kladně ale nejsou prezentována pouze jablka. Vystaveno je zde také 51 druhů různé podzimní zeleniny.

Součástí výstavy je pak expozice včelaře Josefa Pláteníka z Libušína. Ten zde návštěvníkům akce poskytne po celou dobu konání zajímavé informace o životě včel a výrobě medu a medoviny. Dokonce si je zde možné prohlédnout speciální úl se živými včelami.
Včelaři se pak v Kladně budou samostatně prezentovat při akci Medové vánoce v polovině prosince.