Velkou radost mají z letošní tuhé zimy především zahrádkáři a zemědělci. Právě ti se totiž v uplynulých letech kvůli mírným teplotám museli potýkat s přemnožením hmyzu, hlodavců a jiných drobných škůdců, kteří cizopasí na jejich plodinách.


„Samozřejmě záleží na tom, jaké počasí panuje v regionu konkrétně, ale obecně lze říci, že holomrazy, které panovaly zpočátku, pro rostliny nejsou vhodné. Naopak tím, že nasněžilo, se situace zlepšila,“ uvedl za Státní rostlinolékařskou správu Tomáš Růžička.


Podle něj dobře vzešly ozimy a v důsledku ochlazení by neměla tolik přerůst řepka. Sníh by tudíž měl porosty udržet v dobrém stavu. Kromě toho jsou mrazy se sněhem vítány i kvůli škůdcům. „Měly by omezit především populaci těch přezimujících v půdě a předpokládám, že snížit by se měly i stavy hrabošů stejně jako slimáků. Právě ti přezimují v zemi a pokud nejsou dostatečně hluboko, nepřežijí. Mohlo by se to týkat ku příkladu plzáka španělského,“ doplnil Růžička.


Většina odborníků se shoduje také v tom, že tuhé mrazy omezují počty klíšťat, což vítají všichni od lesníků přes hygieniky, lékaře až po obyčejné lidi.


„Podle mého názoru by v důsledku letošní zimy skutečně mohlo dojít ke značnému omezení škůdců. Zahrádkáři tvrdí, že zem je promrzlá zhruba do pětadvaceti centimetrů a to znamená, že většina hmyzu a jiného drobného zvířectva by to skutečně nemusela přežít. Zavrtává se totiž maximálně do hloubky dvacet až třicet centimetrů,“ řekl deratizér Vilém Krejčí.


„O něco lépe jsou na tom snad jen potkani, kteří žijí převážně ve stokách živeni biologickým odpadem, ale i ti občas musejí vylézt ven za potravou. Kromě nich jsou výjimkou ještě mravenci zavrtávající se až do hloubky jednoho metru a také hryzec. Říká se, že tuhou zimu přežije pouze třicet procent hmyzu, brouků a samozřejmě švábů,“ sdělil Krejčí.


Kromě nezbytných příprav, které musejí před mrazy zahrádkáři udělat, jim ale letošní zima udělala opravdu radost. „Na mrazy jsme se těšili, protože doufáme, že vymrzne všechna havěť, jež nás trápila. Zároveň nás potěšilo i to, že je sníh, protože mráz nejde přímo na holou zem,“ uvedl předseda zahrádkářské kolonie v Kladně-Podprůhonem Jan Tůma.


„Především doufáme, že po dvou letech, kdy jsme se trápili s přemnoženými hlodavci, bude chvíli klid. Požírají nám kmeny stromů a kořeny až některé úplně uschnou. Samozřejmě se tento problém týká také plodů, takže nám ničili úrodu zeleniny,“ upřesnil Tůma a dodal, že pokud jsou teploty tak nízko pod nulou jako teď, musejí zahrádkáři před zimou ochránit především růže a víno.