Významný den v Zákolanech nejdříve odstartovala přednáška pro děti z místní mateřské a základní školy. Život první manželky československého a později českého prezidenta Václava Havla při ní dětem přiblížila blízká přítelkyně Olgy Havlové Dana Němcová společně se zákolanskou občankou spojenou s Nadací Olgy Havlové a herečkou Bárou Štěpánovou.

Následně se všichni vydali příjemnou procházkou až na Budeč, kde vysadili jeden z pětaosmdesáti stromů, v zákolanském případě hrušku polničku. Samotný akt doprovodili zúčastnění lidovou písní Stojí hruška v širém poli. Následovalo také překvapení v podobě třech malých sudiček, které stromu popřály jen to dobré.

„Celá akce byla hrozně milá a bezprostřední. Byli jsme pátá obec, která strom zasadila, navíc jsme jako jediní byli samotnému aktu přítomni. Bylo moc milé, když stromu přály malé sudičky. Všichni měli skvělý pocit z Dany Němcové, která je úžasnou dámou. Je to pro Zákolany čest a zároveň i závazek v tom, abychom se snažili, aby se nastupující generace chovala hezky ke své vlasti,“ líčila starostka Zákolan Lucie Wittlichová, podle které je doba, ve které žila Olga Havlová, pro děti vzdálená a nesrozumitelná, avšak přesto by si z ní měly odnést fakt, že poctivost a morálka se vyplácí.

„Těším se, až nynějším dětem bude jednou dvacet nebo třeba i padesát, a na tohle si vzpomenou. Je velmi dobře, že se naše děti snažíme připravit na budoucnost tím, že jim do života vštěpujeme jisté zásady,“ dodala Lucie Wittlichová.

Vysazením stromu ovšem celá paráda nekončila, Zákolanští v jeho bezprostřední blízkosti odhalili také lavičku Olgy Havlové. Vše ale vzniklo zcela náhodou. „Měli jsme ohromný kmen poraženého stromu, který jsme si nechali, kdyby se jednou někam hodil. Nyní nás napadlo, že bychom z něj mohli udělat lavičku na Budči,“ řekla pro Kladenský deník Lucie Wittlichová, podle které přispěl i fakt, že se nedávno hojně diskutovalo o podle veřejnosti velmi předražené lavičce Václava Havla na Praze 6. Zatímco ta ovšem stála asi 850 tisíc korun, lavička prezidentovy ženy, stála jen několik desítek hodin tvrdé dřiny jednoho ze zákolanských mladíků. Vytesal ji patnáctiletý Šimon, kterého práce se dřevem velmi baví, což je na parádním díle také vidět.

A proč zrovna vysadili hrušku polničku na Budči? „Když jsme dostali zprávu o tom, že budeme mít tu čest strom Olgy Havlové zasadit, tak jsme se dotázali občanů v anketě, který z pěti návrhů se jim líbí. Původně vyhrál jiný strom, který měl stát v parku vedle sochy Antonína Zápotockého, což by bylo velmi symbolické. Nakonec jsme upřednostnili Budeč, protože jsme se báli, že by to vzbuzovalo různé diskuze a třeba by se to ani paní Olze nemuselo líbit,“ vysvětluje Lucie Wittlichová, která dle svých slov Olgu Havlovou nikdy nepotkala. To se ovšem nedá říci o Daně Němcové, která byla její dlouholetou kamarádkou a spolupracovnicí.

„Paní Olga by měla velikou radost, kdyby viděla, jak se lidi dávají dohromady. Jsem vděčná všem místním lidem, kteří se na slavnosti podíleli. Sudičky popřály stromu všechno dobré, k čemuž bych se ráda přidala. Ať se daří také celé obci a všem místním,“ sdělila Dana Němcová za Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Na její slova navázala také Bára Štěpánová. „Olga Havlová nebyla člověkem, který okázale dával najevo emoce, avšak o to víc vše prožívala. Tohle místo by ve všech mělo probouzet dobrou vůli. Když se lidi spojí a jde jim o dobrou věc, tak jim totiž musí být z hůry přáno,“ řekla herečka.

„Lidé by si díky stromům měli vzpomenout na Olgu Havlovou a zároveň si uvědomit, že v naší zemi a po celém světě žije spousta lidí, kteří se dostali do nějakých problémů nebo mají handicap, a nemohou si sami pomoci. Proto je potřeba pomocné ruky těch, kteří toho jsou schopni,“ připomněla myšlenku akce projektová manažerka Výboru dobré vůle Libuše Bautzová.