Tradičně je v jejich zámeckém medvědáriu přivítal kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Je jedním z mála, který si troufne vstoupit mezi šelmy a krmit je přímo z ruky. Aby ne, kamarády jsou už více než dvě dekády díky tomu, že se právě Milan Volf zasloužil o jejich záchranu. A Jak sám říká: „Dostaly se z pekla rovnou do ráje.“

První pochoutkou po zimní hybernaci je pro medvědí mámu s dcerou tradičně hlávkový salát. „Časem si pochutnají i na medu, který mlsají primátorovi také z dlaně," potvrzuje mluvčí Kladna Vít Heral.

První medvědí vycházku se zájmem sledovala i výprava cizinců, kteří si podívanou v zahradě nenechali ujít.

Opuštěné medvědice

V lednu 2001 Martu s Míšou ponechal svému osudu zahraniční cirkus z východní Evropy u Moravských Budějovic. Zvířatům hrozilo utracení. Ze spárů smrti je tehdy zachránil kladenský primátor a jen díky tomu se dožily obě medvědice úctyhodného věku. Mámě Martě je dnes odhadem okolo dvaatřiceti let a dceři Míše o pět méně.

„Když byla zvířata nalezena, volal mi pan doktor Přemysl Rabas, tehdy ředitel Zooparku Chomutov, dnes ředitel ZOO Dvůr Králové, a řekl mi o medvědicích, které přivázané v kotcích a vyhublé zanechal cirkus na Moravě. Medvědice nikdo nechtěl a byly proto předurčené k uspání. Neváhal jsem ani chvilku, obratem jsem domluvil, že si obě medvědí holky vezmeme do Kladna," vzpomíná na příchod medvědic Milan Volf.

Oběma medvědicím pak město nechalo vybudovat medvědárium přímo v Zahradě Kladenského zámku.

Co nevidět se medvědice vykoupou i v bazénku, který už se brzy napustí. Podle ošetřovatele Martina Táborského si obě pochutnávají celoročně na ovoci a zelenině, milují pórek, pálivé papriky a hroznové víno. Nepohrdnou ani masem a rybami. Nejraději ale mají med, to je pro ně pochoutka číslo jedna.