Zchátralé sídlo díky Nadačnímu fondu Koleč prochází už řadu let rekonstrukcí. Jeho zakladatelé před časem oslovili také kladenské včelaře, kteří věnovali vůbec první exponáty do sbírky.

„Včelařská expozice začala vznikat v roce 2016 ve spolupráci s Českým svazem včelařů – Základní organizací Kladno. Všichni, kteří měli doma staré a nepoužívané včelařské náčiní věnovali první kousky a následně jsme oslovovali i další majitele a sběratele napříč republikou,“ popisuje spoluzakladatel a průvodce Muzeem včelařství v Kolči a učitel včelařství Jindřich Linhart.

„Postupně se nám začala sbírka rozrůstat a dnes je v ní řada velmi zajímavých exponátů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Jedná se o největší expozici v regionu,“ vysvětluje.

Nejen muzeum, ale i tradiční Medové poutě na zámku jsou velkým lákadlem, které stojí za návštěvu obce. Kvůli covidu se sice v uplynulých dvou letech slavnosti neuskutečnily, muzeum nicméně zve i k prohlídce v těchto lednových dnech.
Expozice byla mimo jiné finančně podpořena z Norských i Lichtenštejnských fondů.

Dokument ve 3D
V západním křídle zámku jsou díky tomu k vidění úly, včetně takzvaných budečáků, medomety, nástroje potřebné pro výrobu medu i chov včel, ale také staré časopisy, odborná literaturu z období věhlasu firmy Švarc v Kolči i fotografie ze života včel Veroniky Souralové.

Další část expozice nabízí zajímavý pohled na včelařství v Norsku. Atraktivním prvkem je také prezentace chovu včel v České republice formou dokumentárního filmu v 3D formátu, nebo z historie zámku Koleč v 2D.

V muzeu se dozvíte nejen zajímavosti o historii včelaření, ale také například to, jak se včely mezi sebou dorozumívají, jaký mají význam pro lidstvo, jak vypadá rok včelaře, jak probíhá vývoj včelstev, jaký je život v úlu a mnoho dalšího.