Jeden z důležitých dnů v životě člověka, zápis do 1. tříd, se konal v základních školách v Kladně a Slaném.

I když zatím není jisté, kolik dětí v září do kladenských škol skutečně nastoupí, mluvčí magistrátu Olga Pípalová sdělila, že podle ročníku narození by letos k zápisům mělo přijít celkem 640 dětí. Rodiče, jejichž ratolest dosáhne do zahájení docházky šesti let věku, mohou své děti do škol zapsat ještě dnes do 12 hodin.

Jedním ze zařízení, které už včera odpoledne zažívalo skutečný zápor zájemců, byla v Kladně již tradičně Základní škola s rozšířenou výukou jazyků v ulici Cyrila Boudy. Zápis zde absolvovala například pětiletá Kristýna Turňová ze Smečna. Její maminka Jana Kladenskému deníku sdělila, že školu zvolila právě kvůli zaměření na výuku cizích jazyků, ale také proto, že nemá důvěru ve školské zařízení ve spádové oblasti jejich bydliště. „Trochu se ale bojím, že to nevyjde kvůli vysokému počtu zájemců. Tak jsme se dcerou absolvovaly dvojitý zápis ještě v Základní škole v Amálské ulici,“ řekla Turňová.

V ZŠ v ulici Cyrila Boudy je zápis sice ve třech učebnách, ale i tak si v pátek rodiče museli notnou chvíli počkat, než na ně došla řada. „Máme pravděpodobně nejmenší spádovou oblast, ale přitom také vysoký počet zájemců o umístění. Kvůli tomu bychom sice mohli otevřít více prvních tříd, ale abychom se do školy vešli, pro příští rok plánujeme zřízení pouze dvou prvních ročníků. Čtyřicet procent našich dětí je dojíždějících,“ sdělila ředitelka školy Zuzana Chvojková.

Rodiče, jejichž ratolesti mají pro změnu menší potíže s vyjadřováním, bude jistě zajímat, že pro potřeby dětí s logopedickými vadami každoročně chystá speciální třídu Základní škola v Doberské ulici v Kladně. Zástupkyně ředitelky Anna Richterová uvedla, že pro příští rok bude škola otevírat jednu klasickou první třídu a právě jednu logopedickou. Do té však přijímají maximálně osm děti.

Poněkud netradiční zápis, který se nesl v duchu večerníčků, se po oba dny odehrává i v Základní škole v ulici Zd. Petříka v Kladně. Ředitelka Šárka Vostarková sdělila, že podle počtu zájemců škola v září otevře jednu, nebo dvě třídy s tím, že již od začátku jsou zde vyučovány anglický jazyk a informační technologie.

„Zapisujeme ve dvou třídách. V jedné rodiče vyplní dotazníky, ve druhé dělají děti testy. Čekací doba je různá, ale myslím, že deset minut je maximum,“ upřesnila Vostarková. Poté, co děti vyplní test, absolvují obvyklý pohovor s učitelkami.

Ani slánští úředníci ze školského odboru v současné době netuší, jak budou letošní zápisy dětí úspěšné a kolik z nich tedy skutečně do školy po prázdninách nastoupí.

Přestože je o školní zařízení ve městě stále velký zájem i ze strany dětí takzvaně přespolních, přednost dostávají standardně ty, které mají školu ve svém obvodu a místě bydliště.

„Loni k nám přišlo kolem sta dětí a počítám, že letos to bude obdobné. Zápisy se konají celkem v šesti učebnách, ale v příštím roce bychom rádi otevřeli maximálně tři třídy, což je optimální stav pro žáky i učitele,“ sdělil ředitel Základní školy v Rabasově ulici ve Slaném Martin Hrabánek.

Zuzana Vlková, Kateřina Husárová