Zatímco kladenské děti si na něj ještě chvilku počkají, jejich slánští kamarádi už mají tuto zkušenost za sebou. V pátek a v sobotu přicházeli například do budovy 2. ZŠ ve Slaném kluci a holky s rodičovským doprovodem, aby se zápisem stali prvňáčky. Ve vesele vyzdobených třídách školy na ně čekaly dárky zhotovené staršími žáky či další dárky od různých sponzorů včetně potřeb na kreslení. Kromě vstřícného přivítání od učitelek se budoucí prvňáci dočkali také setkání se starostou Slaného Martinem Hrabánkem.

Mezi zájemci o navštěvování této školy, která má aktuálně pod svými křídly 660 žáků, byl také malý Tomášek. „Já se do školy moc těším. Jsou tady z naší školky od Pánka (pozn. red.: MŠ ve Vančurově ulici ve Slaném) kluci i holčičky, které znám. Líbí se mi tady,“ řekl na své první setkání s opravdovou školou šikovný Tomášek, který se zajímá o veterány.

Stejně tak se novými tvářemi zaplnila také 3. ZŠ ve Slaném, kam přišlo k zápisu celkem jednadevadesát dětí, další dvě se navíc ještě přijdou zapsat, protože byly nemocné. Z tohoto celkového počtu nakonec požádalo čtrnáct rodičů o odklad.

„Děti při zápisu procházely hradem, navštěvovaly jednotlivé komnaty, kde plnily různé zajímavé úkoly,“ přiblížila pro Kladenský deník statutární zástupce ředitele školy Miroslava Bicencová. Děti tak měly možnost se setkat se statečnými rytíři, moudrým králem či překrásnými princeznami.

Celkový počet dětí u zápisu ovšem oproti loňsku poklesl. Před rokem k zápisu totiž přišlo 113 dětí, z čehož 26 rodičů žádalo o odklad.

„V loňském roce jsme si nechali navýšit kapacitu školy, protože byla značně nedostačující. V současné době ovšem máme další problém. Stejně tak, jako ostatní slánské školy, máme nedostatek učeben. Všechny třídy máme obsazené, navíc odcházejí pouze dvě deváté třídy, přičemž budeme otevírat hned tři první třídy. Budeme pro ně nyní muset hledat další místnost,“ vysvětlila Miroslava Bicencová, proč nemá škola naplněnou kapacitu, přesto další děti nemůže přijmout.

Stejný počet, jako registrovali ve 3. ZŠ ve Slaném, zaznamenalo i vedení Základní školy ve Slaném Na Hájích. „Přišlo jednadevadesát dětí. Standardně registrujeme také nějaké odklady, tři třídy budeme ale určitě otevírat,“ sdělila ředitelka školy Věra Bělochová. Její školu ovšem také tíží problém s nedostatkem učeben. „Kapacitu máme vysokou, asi 700 žáků, z čehož ji ale zaplníme asi 550 žáky. Problém je v tom, že máme málo tříd, do budovy školy už se zkrátka nevejdeme,“ řekla ředitelka. Podle jejích slov má na tento fakt vliv i to, že se v poslední době výuka začala dělit na skupiny, navíc v minulosti byly třídy méně početné. „Budeme to muset nějak vyřešit. Děti musí chodit do školy, takže třídy umístíme do menších prostor. Všechny školy ve Slaném jsou na tom podobně a víc jich tu není. Reálné kapacity zkrátka neodpovídají těm číslům, která jsou na papíře,“ dodala Věra Bělochová, podle které se k ní do školy za poslední roky hlásí zhruba stejný počet. I ve škole Na Hájích dětem zápis zpříjemnili. Čekaly na ně totiž různé pohádkové postavy včetně vodníka, vodní víly i princezny. Na programu byl tradičně neformální pohovor s dětmi, následovala formální část s rodiči.

Situace ovšem podle slánského starosty Martina Hrabánka tak zlá není. „Ve čtvrtek jsem měl jednání s řediteli škol a shodli jsme se, že vše tři školy mohou otevřít po třech prvních třídách. Situaci s počtem dětí a kapacitou škol řešíme dlouhodobě. Pečlivě sledujeme demografický vývoj a množství dětí v jednotlivých spádových oblastech. Proto jsme udělali úpravu jednotlivých spádových oblastí, která se ukázala jako správná a v letošním roce máme obdobný počet přijímaných žáků na všechny základní školy," řekl Kladenskému deníku starosta, který zároveň informoval, že se Slanému podařilo uspět u 1. a 3. ZŠ v grantovém projektu EU na přístavbu a půdní vestavbu odborných učeben. „Získáme tak za více než 30 milionů 6 odborných učeben, několik kabinetů, vybavení tříd a také výtahy, díky čemuž budeme mít tyto dvě školy bezbariérové," dodal Martin Hrabánek.

To kladenské děti a hlavně jejich rodiče nyní vyhlížejí pátek 20. a sobotu 21. dubna. Právě tyto dva dny se uskuteční zápisy do všech kladenských základních škol.