„Není pravda, že bychom tu ryby zabíjeli elektrickým agregátem. Ten byl použit pouze na začátku odchytu a ryby jen omráčil,“ uvedl hospodář kladenské organizace ČSR Viliam Horák.
Další nepravda se podle něj šíří o profesionálovi, kterého si kvůli sumcům rybářský svaz pozval. Známý rybář Jakub Vágner prý za každý ulovený kus bere pětitisícovou odměnu. „Nemám z toho nic, jen potěšení. Navíc každý mnou ulovený kus je určen k vysazení v jiném revíru,“ uvedl sám Vágner.
Přijet si ulovit sumce na Záplavy může podle Horáka prakticky každý. „Od pátku do neděle zavážíme bójky, jinak může každý chytat ze břehu. Měl by ale přijít k nám a poradit se, na lov sumců nejsou zdaleka všichni vybaveni,“ konstatoval.


Lov sumců na Záplavách se nyní nehodnotí jako sportovní, ale hospodářský. “Požádali jsme o výjimku ze zákona. Ta se uděluje tam, kde je třeba stav tohoto predátora snížit a platí při ní jiná pravidla než při sportovním rybolovu. Například se smí chytat na více prutů, a to čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlil jednatel ČRS Kladno Rudolf Baudisch.


V Záplavách je podle něj v současnosti možná až několik set sumců. Od 22. června, kdy přijel Vágner, se jich podařilo chytit kolem dvaceti. Ideální by přitom podle rybářů bylo, kdyby přibližně dvacet kusů zůstalo v rybníku. Podle Baudische je situace tak špatná, že když rybáři vysadí do Záplav ryby za 800 tisíc korun, čtyři pětiny z nich ve finále poslouží jako krmivo pro dravce jménem sumec.
Jak je vůbec možné, že se sumci v tomto revíru tak nevídaně přemnožili? „Mají tu ideální podmínky a zdaleka ne každý se je odvážil chytat,“ vysvětlil Vágner. Největší kus, jaký na Záplavách z vody vytáhl, vážil zhruba 85 kilogramů a měřil 230 centimetrů.