Obavy rodičů o umístění dětí do kladenských mateřských škol vygradovaly koncem minulého týdne, kdy se uskutečnily zápisy. I přes chystané otevření úplně nové školky ve Švýcarské ulici v Kročehlavech byl podle zjištění Kladenského deníku téměř na každé mateřince převis žadatelů. Paradoxně jsou přitom za tuto situaci zodpovědní právě rodiče, neboť se ze strachu, že své dítě neumístí, vydali hned do několika školek.


Na to, jak dramaticky situace původně vypadala, zápisy dopadly poměrně dobře a problém s umístěním se bude týkat 34 kladenských dětí.
„Čísla jsou zkreslená. Skutečné stavy budeme vědět, až magistrát vyhodnotí všechny podklady. Rodičů jsme se ptali, jestli dítě přihlašují ještě do nějaké jiné školky, ale oni nám to neřekli. Každopádně můžeme přijmout padesát dětí a u zápisu jich bylo 160,“ sdělila v pondělí ředitelka mateřských škol v Bulharské a Dánské ulici Lenka Tomášková.


„Podle mého zjištění se rodiče vydali do tří až čtyř školek, čímž se stalo, že vznikly převisy. Pro nás tak ale vznikají nemalé komplikace v tom, že až na magistrátu zjistí, že dotyčné dítě bylo například přijato do tří školek, my ředitelé se mezi sebou musíme dohodnout, kdo ho vezme. Paradoxně tak může vzniknout situace, kdy nám třeba bude deset míst zbývat,“ řekla Tomášková.


Ředitelka proto radí, aby rodiče, jejichž děti nebudou přijaty hned nyní, nezoufali. „Já osobně to řeším tak, že když se nám uvolní místo třeba i ve školním roce, oslovuji dodatečně maminky, jejichž přihlášky mám k dispozici z doby zápisu,“ dodala.


„Zápis do školek byl proveden celkem 1424krát, ale z toho bylo 483 duplicitních, tedy zapsaných do několika najednou. Celkový počet dětí byl 896, ale to i včetně dvouletých a zájemců z jiných obcí. Ve skutečnosti tak musíme řešit, co bude dál s 34 tříletými kladenskými dětmi,“ přiblížil mluvčí Magistrátu města Kladna Libor Kasík.


Podle něj ale situace není dramatická, neboť se ještě neuskutečnily zápisy do dvou speciálních mateřských školek. V rámci nich ještě může dojít k přesunům. „Další variantou by mohl být i dodatečný zápis do některé mateřské školy,“ doplnil Kasík.


Velkou nadějí pro rodiče u zápisů byla i nově vzniklá školka ve Švýcarské ulici, jejímž vedením je zatím pověřena ředitelka Základní školy a Mateřské školy ve Vodárenské ulici v Kladně Zuzana Holečková.


„Výběrové řízení na nového ředitele ve Švýcarské právě probíhá, ale vzhledem k tomu, že jsem dočasně pověřena jejím vedením, dělali jsme dva zápisy. Mateřinka ve Švýcarské přitom letos může přijmout až sto dětí,“ uvedla Holečková. Někdejší obavy o její naplnění jsou přitom ty tam, k zápisu podle ředitelky přišlo 107 dětí.


Do školky ve Vodárenské se hlásilo 59 předškoláků a přitom bude přijato pouze 25. „Měli jsme zájemce i z Hřebče, ale podle kritérií by to byli až jedni z posledních, které bychom přijali. Přitom tito rodiče tvrdí, že v hřebečské školce mají pouze dvanáct volných míst. Vzhledem ke stavebnímu boomu, jenž tam ale panuje, je to skutečně nedostačující,“ okomentovala Holečková.


Vysoký počet uchazečů o umístění přitom potvrdila i ředitelka Základní školy a Mateřské školy ve Školské ulici v Kladně Miroslava Páralová. „Odhaduji, že poptávka jednou tolik převyšuje počet volných míst,“ sdělila.