Zákeřný bestiální čin. Jinak se snad ani nedá popsat záměrné zabití nevinného domácího zvířete. Když Kladeňačka Naděžda Zímová minulé úterý nalezla na dvorku svého domu v Kladně-Kročehlavech, pouhé dva metry od vchodových dveří, svou kočku těžce zraněnou, otřáslo jí, že byla postřelena.

Zímová Kladenskému deníku sdělila, že až dosud, stejně jako každý, považovala svůj dům a jeho okolí za zcela bezpečné. Nyní je ale všechno jinak. „Micku s jejími koťaty jsem našla jen kousek od vchodových dveří. Nelezla po plotě ani po cizím pozemku, byla na zemi a doma. Proto to nedokáži pochopit,“ zdůraznila žena. Vzhledem k tomu, kde zvíře našla, se nyní bojí o život svůj i své rodiny.

„Kočka byla nalezenec a měla jsem ji od března. Když k nám přišla, byla vyhladovělá a březí. O svá koťátka se vzorně starala. Dokonce jsme ji v květnu nechali i vykastrovat. Pak se stane něco takového. Z rentgenového snímku u veterináře vyplynulo, že v břiše měla čtyři diabolky. Ještě ten samý den umřela,“ popsala Zímová.

Ta se po prvotním šoku a ošetření zvířete lékařem, ještě téhož dne, v úterý, vzpamatovala a začala celou věc řešit. Kontaktovala policii a následující den prý na stanici došla osobně i s podklady od veterináře. „Nikdo se mnou ale nesepsal žádný protokol, ani ode mě nechtěl podpis, i když jsem trvala na trestním oznámení na neznámého pachatele z důvodu ohrožování mé osoby a majetku,“ řekla.

Mluvčí kladenské policie Jana Dětská ale sdělila, že tento případ prošetřují. „Čin byl kvalifikován jako přestupek a ten paní podepisovat nemusí. Má samozřejmě i své jednací číslo. Šetříme ho podle zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedla.

Dětská dodala, že v současné době policisté zjišťují informace v okolí bydliště Naděždy Zímové. Za těchto okolností by ale dopadenému střelci mohla být udělena pouze finanční pokuta a Zímová je proto s postupem nespokojena.

Státní zástupkyně Vlasta Gejdošová proto vysvětlila, že policie má sice povinnost trestní oznámení přijmout, ale posuzuje ho podle obsahu. „V momentě, kdy někdo policisty informuje o události, není ještě jasné, zda půjde o trestný čin nebo přestupek. To záleží na vyhodnocení policejního orgánu. Pokud jde o přestupkové řízení, do něj zastupitelství nezasahuje. Dozorové oprávnění máme pouze pokud policie vede trestné řízení o trestném činu,“ sdělila.

I přesto ale uvedla, že pokud se poškozená žena domnívá, že by její oznámení mělo být překvalifikováno z přestupku na trestný čin a policie tomu nechce vyhovět, měla by státnímu zastupitelství podat podnět. „Na základě něho si vyžádáme informace shromážděné policií a záležitost prošetříme,“ dodala Gajdošová.

A Naděžda Zímová se k tomuto kroku chystá. „Skutečně by se dalo uvažovat o tom, že to byl osobní útok. Právničce jsem proto poslala všechny podklady a s velkou pravděpodobností budeme státní zastupitelství kontaktovat,“ dodala.