To snad nemyslíte vážně. Máte hlasovat ve prospěch lidí! Takovými slovy z úst jedné obyvatelky Želevčic mělo skončit mimořádné zastupitelstvo, které se konalo ve středu odpoledne ve Slaném. Dokonce nechybělo mnoho k tomu, aby se naštvaná žena na místě rozplakala.

Důvodem výjimečného zasedání slánských lokálních politiků bylo hlasování o tom, zda město vůbec podá žádost o dotace z Regionálního operačního programu (ROP) na plánovanou stavbu obchvatu Želevčic. Ten by měl odlehčit dopravě v obci a usměrnit projíždějící kamiony přímo k firmě, v níž se vyrábějí nemocniční lůžka.

Dále by zde vznikla nová autobusová zastávka. Současná stanice se totiž nachází na cizím pozemku a podle místních je v nebezpečné zatáčce. ,,Podařilo by se vyřešit problém, který se táhne již řadu let,“ řekl před zastupiteli slánský starosta Ivo Rubík.

Územní povolení k žádosti by měli mít slánští vydané 10. června a o pět dní později bude uzávěrka operačního programu. Tématem mimořádného zasedání bylo také řešení majetkoprávních vztahů.

Vlastníci pozemků, které je potřeba vykoupit, se s vedením města dohodli na ceně 300 korun za metr čtvereční. ,,Pokud výkup chceme provést, musíme tuto částku akceptovat,“ vysvětlil přítomným Ivo Rubík.

Do diskuse se zapojil i ředitel společnosti nacházející se přímo v obci a slánský zastupitel v jedné osobě Zbyněk Frolík.,,Snažíme se žítv symbióze s vesnicí. Místním vadí, že vůbec existujeme. Dopravu máme vyřešenou, ale silnice by pomohla nám i zdejším,“ uvedl Frolík.

Po dlouhé debatě se nakonec začalo hlasovat. Pro podání žádosti o dotace zvedlo ruku z potřebných čtrnácti jen dvanáct zastupitelů. Následovaly ale reakce některých přihlížejících, přestávka na poradu politických klubů a hlasovalo se znovu. Nakonec s podáním žádosti o získání dotací souhlasilo všech devatenáct zastupitelů. Zbyněk Frolík byl z hlasování vyloučen, jelikož by se mohlo jednat o střet zájmů.

Město Slaný tedy v nejbližší době požádá o dotace, které by mohly pokrýt až 65 procent investic do nové silnice. Finance do stavby budou minimálně v hodnotě devíti milionů korun. Pokud ale úředníci žádost Slaňáků zamítnou, žádný obchvat se stavět nebude. O výsledku by mělo být jasno zhruba v listopadu. I tak čekají místní politiky ještě další složitá jednání.