Letos se den a noc prohánělo na bruslích přes šedesát závodníků v sedmnácti týmech. Jak řekla Kladenskému deníku pořadatelka závodů Michaela Štáfková ze Sportovních areálů města Kladna (SAMK), většina účastníků zde není poprvé.

„Řekla bych, že tak sedmdesát procent závodníků se vrací. Sjíždí se k nám bruslaři z celé republiky, například z Pardubic, Valašského Meziříčí či Českých Budějovic," zvedla Michaela Štáfková.

Týmy jsou rozděleny do jednotlivých kategorií podle počtu jejich členů. Letos našli odvahu pouze tři jednotlivci, v kategorii single, kteří podle svého uvážení bruslili celých čtyřiadvacet hodin. Mezi nimi startovala také Jitka Křížová. Dvaatřicetiletá bruslařka z Prahy byla v singlech jedinou ženou.

„Jedu podruhé. Minulý rok jsem startovala také v jednotlivcích. Letos to pro mě bylo těžší, jelikož se do této kategorie přihlásilo méně závodníků a nebyla tak bojová atmosféra. Je to škoda, doufám, že příští rok nás pojede více. Moc bych chtěla poděkovat všem pořadatelům, protože se o všechny skvěle starali," řekla krátce po skončení závodu Jitka Křížová.

Čtyřiadvacet hodin je velmi dlouhá doba a na každého čekaly kritické okamžiky. „Když na mě přicházela krize, fanoušci ji vycítili a začali mě hlasitě podporovat. Nejhorší to bylo ve večerních hodinách. V noci bylo chladněji, ale dalo se to," popsala noční jízdu.

A v jaké stavu má Jitka po maratonu nohy? „Mám je nateklé, také jsou na nich puchýře a sedřená kůže. Určitě se budou chvilku hojit. Možná mi slezou i nějaké nehty. Na pondělí jsem si zařídila práci z domova," uzavřela Jitka Křížová, která v singlech skončila na druhém místě.

Svůj úplně první závod na bruslích jel další účastník singlu Luděk Fajgara z Prahy. „Po šestileté přestávce jsem v dubnu začal znovu jezdit na bruslích a rozhodl jsem se přihlásit. Největší krizi jsem měl od půlnoci až do nedělního poledne. Celou dobu mi hučelo v uších. Dával jsem si pauzy, ke konci mě velmi bolela záda, ale jsem spokojený. Překonal jsem sám sebe," řekl usměvavý devětačtyřicetiletý Luděk Fajgara, který slíbil, že příští rok bude opět závodit.

Další kategorie tvořily tři dvojice, pět týmů závodilo v trojicích, nebo čtveřicích v tak zvané kategorii Ambice. Poslední variantou byla Pohoda, v ní závodilo šest pěti či šestičlenných družstev. V této kategorii startoval tým s názvem SKK Kladno, který tvořily pouze děti. Těm se podařilo najet neuvěřitelných 498 kol, což je 279 kilometrů. Tento tým měl navíc vzhledem k věku závodníků povinnou několikahodinovou přestávku na spánek.

K úlevě organizátorů mělo jediné zranění lehký charakter, a sice odřené ucho.

Výsledky:

Kategorie Single (jednotlivci):


1. Ludvík Fremut 733 kol, 410 km

2. Jitka Křížová 412 kol, 231 km

3. Luděk Fajgara 316 kol, 177 km

Kategorie Duble (dvojice):
1. Šílené lamy 685 kol, 384 km
2. Šíleně osamělé holky, 500 kol, 280 km
3. Duo Ádi

Kategorie Ambice (3-4 členů):
1. Dream Team Kladno 1128 kol, 632 km
2. Crazy Four 987 kol, 554 km
3. Klokani 969 kol, 543 km

Kategorie Pohoda (5-6 členů):
1. Nigh Snails 1114 kol, 624 km
2. Pohodáři 1041 kol, 583 km
3. Želvičky 996 kol, 558 km