Boje by se mělo zúčastnit kolem čtyř stovek aktérů, většinou členů různých klubů vojenské historie. „Dorazit by mělo také zhruba osmdesát Rusů,“ prozradila Magdalena Mikesková z lánské pobočky Muzea T.G.M. Rakovník, které je hlavním pořadatelem akce.


Diváci se mohou těšit na dobové kostýmy, ruční zbraně, kulomety, děla, zákopy, polní kuchyni či lazaret. To vše si budou moci prohlédnout před i po samotné bitvě, která má začít ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu a půl. Ještě před ní se koná polní pravoslavná a katolická mše, a to přímo na bojišti.
Oslavy 90. výročí bitvy u Zborova začínají už ve čtvrtek pietními akty. První se koná v 11 hodin u hrobu T. G. Masaryka v Lánech, další v 13.30 u pomníku padlých za 1. světové války v Lánech, ve 14. 30 v Novém Strašecí a v 15.30 v obci Kačice. Nácvik rekonstrukce bitvy začíná v 16 hodin. Od 20 hodin je v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech vernisáž výstavy k výročí bitvy a křest publikace Zborov 2.7. 1917.


Rekonstrukce této bitvy se konala před několika lety v Milovicích, ale v menším měřítku. Muzeum T.G.M. dosud zajišťovalo military show, jako pořadatele bitvy ho čeká premiéra. „Kačici jsme zvolili kvůli výhodné poloze, místní agrodružstvo nám navíc vyšlo vstříc,“ řekla Mikesková. Organizátoři však podle ní neuvažují, že by se tato akce konala pravidelně. „Je to příliš nákladné,“ dodala.