„Přesto si myslím, že alespoň k důvodům pořizování si pistole na osobní ochranu by mohl být zákon přísnější. Držitel zbrojního průkazu by, například jako tomu je v Německu, měl prokazovat důvod, proč si chce zbraň pořídit, což u nás není povinné,“ uvedl komisař kladenského inspektorátu zbraní, střeliva, výbušnin a drog Josef Velc.

„Testy a teorie pro budoucí držitele zbrojních průkazů jsou abnormálně těžké. Větší důraz by měl být kladen na praxi. Většina majitelů má svou zbraň v šuplíku, pouze jedenkrát za pět let musí platnost zbrojního průkazu prodloužit. Asi by mělo bý uzákoněno, že jednou za čas by si měli své schopnosti držet zbraň na střelnici vyzkoušet,“ míní prezident střeleckého klubu Combat Kladno Jaroslav Jun, který má se zbraněmi bohaté zkušenosti. Sám jich vlastní osm, z toho sedm pro sportovní účely.

Zbraně se dělí do několika skupin. Většina krátkých střelných zbraní (v okrese Kladno asi 6000) spadá do kategorie B, tedy na povolení. Přes tři tisíce brokovnic, kulovnic a loveckých malorážek pak vlastní evidovaní myslivci.

„S legálně drženými zbraněmi nebývá problém. Ročně se zabýváme jen asi třemi nebo čtyřmi případy nedovoleného ozbrojování,“ poznamenal komisař Velc. Ve spolupráci s celníky policisté kontrolují například známou buštěhradskou burzu, kde byly loni na podzim odhaleny dva případy ilegálně držených zbraní.

Zajímavostí je, že policie v okrese eviduje i dva funkční protiletadlové kanony. Umístěny jsou ve Vojenském skanzenu ve Smečně a podléhají pravidelným kontrolám.