Rapidní zdražení se týká například másla, což je základní surovina do vánočního pečiva. „Dříve jsem pekla máslové cukroví, což by se mi letos podstatně prodražilo. Alespoň pár druhů nahradím tedy jiným pečivem, do kterého není potřeba tolik másla. Myslím, že vnoučata si pochutnají i tak,“ uvedla Anna Staňková.

Zatímco loni vyšlo pohoštění tříčlennou rodinu zhruba na tisíc korun, v tomto roce to může být i o polovinu víc.
„Zdražení je sice vysoké a pocítí ho asi každý, ale s rodinou jsme se shodli na tom, že si tím nenecháme svátky zkazit a užijeme si je stejně jako každý rok předtím. U nás doma nejsou totiž Vánoce ani tak svátky klidu a míru, jako spíš svátky dobrého jídla,“ řekla s úsměvem obyvatelka Kladna Jana Beranová.
„Jako důchodkyně jsem s cenami nebyla spokojená už v předchozích letech, natož letos, když šly tak prudce nahoru. S manželem se tedy budeme muset ještě víc uskrovnit,“ říká kladenská seniorka Marie Janoušková.

Přes zvýšení cen se s poklesem zájmu zákazníků v obchodech příliš nesetkávají.

„I když ceny vzrostly, nižší zájem nakupujících příliš nepozoruji. Myslím, že tomu tak nebude ani před Vánoci, zákazníci si asi nechtějí nechat zkazit vánoční svátky ani novoroční období. Na jídle se stejně nedá příliš ušetřit, zejména základní suroviny lidé prostě nakupovat musí,“ uvedla majitelka menšího obchodu s potravinami v centru Kladna.