„Protože zde máme velkého sběratele vojenské techniky, Zdeňka Zahrádku, který je zároveň místostarostou, uspořádali jsme ve Velké Dobré oslavy konce války a umožnilo nám to vystavit jeho originální vojenská vozidla, která jsou všechna pojízdná. Zároveň je to možnost připomenout naše rodáky, kteří se nedožili osvobození," řekl Kladenskému deníku starosta Zdeněk Nosek, který také položil květiny k pomníkům padlých.

Na něm jsou jména Alžběty Noskové (choti pozdějšího ministra vnitra Václava Noska), jejího syna Miloslava Noska (pozn.: nejedná se o předky současného starosty), Viléma Pražáka, Marušky Neumannové a Františka Jungmana.

Atmosféra ve Velké Dobé při oslavách konce války. | Video: Robert Božovský

Přestože Velká Dobrá se nachází ve směru, kudy z Prahy na západ prchala ustupující německá vojska, boje se obci vyhnuly. „Máme zde vystaveny dobové fotografie z května pětačtyřicátého roku, na nichž je vidět například obyvateli vybudovaný zátaras v Karlovarské ulici, vyzbrojené občany strážící silnici i snímky sovětských vojáků, kteří do Velké Dobré dorazili při osvobozování republiky. Osobně ale nevím o tom, že by zde došlo ke střetům mezi ustupujícími Němci a povstalci," řekl starosta.

Vojenská kolona vyráží z Velké Dobré směr Družec. | Video: Robert Božovský

V odpoledních hodinách vyrazila v pátek z Velké Dobré kolona několika vojenských vozidel směr Družec, kde si také připomínali výročí konce války. „Po průjezdu kolony jsme se sešli ve sportovním areálu, kde jsme za vyzvánění kostelního zvonu minutou ticha uctili památku obětí války. Následoval koncert Kladenské heligonky, která navodila příjemnou atmosféru. Návštěvníci si mohli prohlédnout vystavené fotografie a další autentické materiály z května roku 1945 a vyslechli, jak jsou v kronice obce tyto pohnuté dny zaznamenány," uvedl Vladimír Drvota z Družce.