Bohem zapomenutý kraj v katastru obce Želenice, kde potkani a desítka zdivočelých psů dávají dobrou noc, jsou trnem v oku nejen starostovi, ale i ostatním řádným obyvatelům. Několik romských rodin, které se před lety usídlily v budově tamní železniční stanice, ji v krátkosti dokázalo nadobro přeměnit

k obrazu svému. Kvůli současnému katastrofálnímu stavu domu, jemuž hrozí propadnutí stropů a krovů, je ohroženo na sedm desítek osob – včetně dětí. K místu, kde vládne temný středověk, se dokáží přiblížit jen ti nejodvážnější. Kladenskému deníku se to podařilo, ale v obavách o bezpečnost jsme záběry kvůli volně pobíhajícím psům raději pořídili ze vzdálenosti několika desítek metrů. Nebezpečí mezi poli číhá hlavně na místní děti. Kromě jiného je zde i vysoká pravděpodobnost vzniku požáru. Situací je dlouhodobě znepokojen i železnický starosta Lubomír Švihlík.

„České dráhy na nás kašlou. Vlak už v těchto místech dávno nestaví, nikdo by se neodvážil tady vystoupit. Opakovaně tvrdím, že zde hrozí nebezpečí požáru a infekcí, stejně jako zřícení střechy. Je zde páchána trestná činnost. Psů místních romských obyvatel se všichni bojí, mohou kdykoli kousnout. Dodnes mi není jasné, kde ti lidé berou elektřinu, když jim ji dávno odpojili. Měl jsem snahu dát nájemníkům, kteří zde byli hlášeni, alespoň kontejner na odpadky, aby se tam nemnožili potkani, ale ten do druhého dne zmizel,“ uvedl starosta Želenic, jenž se zoufalými prosbami o pomoc obesílá nejméně sedm let příslušné instituce.

České dráhy zatím ale zásadní kroky dodnes nepodnikly. „Každopádně mohu říci, že se s podobnými problémy setkáváme i na jiných místech
v republice a situaci se pokusíme řešit,“ uvedla pracovnice tiskového odboru Českých drah Markéta Krausová.

Přestože se návštěvníkovi zvenčí jeví stav páchnoucí čtvrti jako katastrofální, její obyvatelé ho jako alarmující nevnímají. Vadí jim pouze jediné, že obec Želenice se údajně nestará, jak by měla.

„Starosta na nás akorát posílá kontroly, ale jinak na nás nevzpomene. Občas sem pošle policajty a sociálku, ale jinak se nic neděje. Tvrdí, že tady bydlí sedmdesát lidí, ale to není pravda, kde by se tu vzali, žije nás tu nejvýš dvacet. Kontejner na odpadky nám sem taky nikdy nedá. Kam to máme tedy házet,“ rozzlobila se žena se sousedství drážního domu.

V blízkosti železniční zastávky totiž vyrostly navíc podivné slepenice připomínající boudy na nářadí, které jsou podle zvuků zevnitř rovněž obydlené. „Jestli tam topí a svítí kdovíčím, nebo rozdělávají ohýnky, je to v rozporu se všemi požárními předpisy a nebude dlouho trvat a všechna ta hrůza skončí v plamenech. Pak už by bylo uklizeno navždy. Doufám tedy, že dojde brzy k řešení,“ podotkla obyvatelka Želenic.

Kateřina Husárová